Arnavutköy Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Arnavutköy İlçesinde yaklaşık 3 yıldır kapalı olan İmarlar, 8 ay içerisinde açılıyor mu?

Arnavutköy esnafının ve ticaretinin neredeyse bitme noktasına gelmesine sebep olan imarlar, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baranın yaptığı açıklamaya göre 8 ay içerisinde açılacak.

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran, yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesinin 1/5.000lik planları Ekim – Kasım ayı içerisinde bitirmeyi planladığını söyledi. 5 binlik planların bitirilmesinin ardından Arnavutköy Belediyesinin de 3–4 ay içerisinde 1/1.000lik planları hazırlayarak son üç yıldır neredeyse durma noktasına gelen Arnavutköy ekonomisini canlandıracak olan İmarların açılacağı müjdesini verdi.

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran Haber Aktiviteye yaptığı açıklamada 1/5000lik planların şu an Büyükşehir Belediyesinde görüşüldüğünü ve Ekim – Kasım ayı itibariyle onaylanması halinde 1/1000lik planların Arnavutköy Belediyesince 3-4 aylık süre zarfında hazırlanarak İmarların açılacağını söyledi.

2010 Başlarında Açılması Bekleniyor

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran geçtiğimiz günlerde Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoyun Nokta Tesislerinde yerel basın temsilcileriyle bir araya geldiği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özellikle yediden yetmişe tüm Arnavutköy halkının merakla beklediği İmar ne zaman açılacak? sorusunu yönettiğimiz Baran, “Yeni planlar çerçevesindeşuan Büyükşehir Belediyesinin 1/5.000lik planları onaylamasını bekliyoruz. Bununla ilgili çalışmalar Büyükşehir Belediyesince devam ediyor. Teknik başkan yardımcılarımız Büyükşehirde düzenlenen toplantılara katılarak olup biteni yakından gözlemliyor. Bu toplantılarda çıkacak 1/5.000liklerin bölgemize de ne kadar yarar sağlayacağını arkadaşlarımız belirtmekte. Büyükşehir Belediyesinden söylenen söz “EKİM-KASIM” ayı gibi Büyükşehir meclisinde 1/5.000likler görüşülecek. Kabul edildiği takdirde 1/1.000lik dediğimiz alt planları da Arnavutköy Belediyesi üstlenecek ve bizim bunu da yapmamız 3-4 ay gibi bir zamanımızı alacak. Ama ilk önce Arnavutköy Belediyesi olarak 1/5.000liklerin Büyükşehir Meclisinden geçmesini bekliyoruz.” dedi.

İmar Planları Vatandaşın hakkı gözetilerek açılacak

Haber Aktivite Yazı İşleri Müdürü Taylan Ergünün Açılacak imarlar, vatandaşın lehine mi olacak yoksa TOKİ ve KİPTAŞa mı uydurulacak sorusuna ise Baran şöyle yanıt verdi;
“Şuandaki mücadelemiz vatandaşlarımızın lehine bir karar çıkması içindir. Ama bizim çektiğimiz sıkıntı şu. Bir mahallede 20 parsel var bu parsellerin 14 tanesi 4er 5er katlı binalarını yapmış. Ama sonradan gelen diğer parsel sahiplerine biz imar kapalı diyoruz. Zaten bundan sonraki çıkacak İmar planı da bu vatandaşlarımızı sıkıntıya sokacak bir İmar Planı olacaksa Belediye olarak bizlerde çok ciddi manada sıkıntı yaşayacağız. Bizim amacımız mevcut olan bölgelerdeki İmar durumunu İSKİye göre muhafaza etmek, yeni açılacak yerlerde de İSKİ görüşü alınarak açılış yapmak. Bizim mücadelemiz bu yönde. İSKİ ve Büyükşehir isteği doğrultusunda bir şey yapacak olsaydık biz bunu 2,5 yıldır beklemez çıkarır ve uygulamaya koyardık. 7 beldenin birleşmesi hasebiyle 506km2 alana sahip olduk. Boş alanlarımızın çokluğu bizim mevcut alanlardaki elimizi güçlendirecek. Tabi bunun için ilk önce 1/5000 lik planları görmemiz lazım” dedi.

“Arnavutköy bölgesi,  12.05.2006 tarih 933 sayılı İSKİ İçme Suyu Havzaları Yönetmeliğine tabi olup, bir kısmı Alibey Havzası – Uzun Mesafeli Koruma Alanında, diğer kısmı ise Sazlıdere Havzası – Uzun Mesafeli Koruma Alanında kalmakta olup; yürürlükte olan ve İstanbul il bütününü kapsayan 22.08.2006 onay tarihli 1/100.000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planına göre “Havza İçi Rehabilite Edilecek Alanlar” kapsamına girmektedir. Söz konusu bölgenin imar durumu üst ölçekli planlara uygun olarak Müdürlüğümüzce hazırlanacak 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının onaylanmasına müteakip hazırlanacak olan 1/1000 ölçekli uygulama imar planları ile kesinlik kazanacaktır.”

Bu duruma göre 1/5000lik planlar hazırlanmasını müteakip yeni bir 1/1000 plan hazırlığının da olması gerekliliği şarttır. 3 yılda hazırlanabilen bir planın ardından diğer planın  8 ay gibi kısa bir dönemde hazırlanmasının ve hatta onaylanıp yürürlüğe girmesinin ön görülmesi , bu 3 yıllık sürecin neden bu halka layık görüldüğü sorusunu doğuruyor.

Toplam 2 Yorum Var

  1. Merhaba, Saygıdeğer yöneticiler ve çalışanlar. Öyle bir oran ile, %42.5 seviyesinde planlama yapılmış ki, neredeyse vatandaşların taşınamazına ortak olmuşsunuz. Bu oranı, bu yetkiyi size kim nereden hangi kanun kapsamında verdi bilmek isterim. Adı üzerinde bulunan imar çalışmaları sonucunda Mâlik sahibine, kullanım ve yapı izni de sunmuyorsunuz. Bu nasıl bir imar çalışması ki, bölgede oluşan değer üzerinden, okul, hastane, yol, park, yeşil alan mazereti ile, insanların bir avuç toprağına, kendi uydurdugunuz yasalastırma ile göz diktiniz. Sizin belediye olarak çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından haklarınız var iken bölge bu plan üzerinde imkan verirken bu, resmen hakka cökmektir. Kaldı ki, hiç bir bidirim yapmadan, biz yaptık oldu gibi, askıya alıp, itiraz dilekçesi toplamanıda, çok gereksiz bir uygulama. Zalimsiniz…

  2. pafta 1 ada – parsel 1875 4880 m2 arazim var, durumu ve değeri nedir? saygı ve sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.