atakum belediyesi logo

Atakum Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi

Atakum, Samsun şehrinin batısında ve ilin en değerli kumsallarına sahip ilçesidir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin il kıyıları boyunca turizm, plaj ve rekreasyon amaçlı tesis yapılarının inşası için 2010 yılında Atakum/Denizevleri mahallesinden itibaren batıya doğru sahil yürüyüş yolu inşası işine girişmiştir. Denizevleri- Güzelyalı Mahalleleri arasındaki kıyı kesimi geniş olmasına rağmen (ortalama 60 m civarında) Güzelyalı-Körfez arasındaki kıyı kesimi dardır. Körfez mahallesinin jeomorfolojik olarak burun özelliğine sahip olması kıyı kesiminin dar olmasına sebep olmuştur. Sahil yürüyüş yolunun aynı genişlikte olmasını isteyen büyükşehir belediyesi, Körfez mahallesi kıyılarına anroşmanlar ile (büyük kütleli taş bloklar) deniz dolgusu yapma seçeneğini kullanmıştır. İnsanların dinlenme, spor, eğlence ihtiyaçları için yapılmış olan bu kıyı dolgusunun uzunluğu 2,73 km, genişliği ise yer yer 50 metreyi bulmaktadır.

Bir diğer turizm-spor faaliyetlerinde kullanılmak üzere yapılan antropojeomorfolojik yapı, Büyükoyumca mahallesi içerisindeki büyükşehir atlı spor tesisidir. Tesis Kurupelit aşınım yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. Aşınım yüzeyindeki ortalama eğim değeri ise %8,5’dir. Atlı spor tesisinin düz bir yereye gereksinimi olduğundan, tesisin yapıldığı alan, boyuna kesiti dik üçgen olacak şekilde doldurulmuştur. Yaklaşık 3,5 hektarlık alan doldurularak üzeri düz bir alan oluşturulmuş ve at binicilik tesisi bu dolgunun üzerine inşa edilmiştir. Aşınım yüzeyi üzerinde, denizel taraçaya benzer görünüme sahip olduğundan, tesisin dolgu alanı tarafımızdan antropojenik denizel taraça olarak isimlendirilmiştir.

İnceleme alanının en doğusunda, Baruthane sırtının kuzeyinde ise golf sporu sahası için yaklaşık 500 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılmıştır. Dolgu çalışmalarına 2008 yılında başlanılan Golf sahası dolgusu, 2017 yılında tamamlanmıştır. Yapım dönemi boyunca şehrin hafriyat boşaltma sahası olan bu deniz dolgusu, günümüzde Samsun Golf Kulübü’nü barındırmakla birlikte dünyada deniz üzerinde yapılmış ilk golf sahası özelliğini taşımaktadır (Url-4). Atakum ilçesinde turizm-spor faaliyetlerinin yapılabilmesi için oluşturulan yer şekilleri toplamda 61 hektar büyüklüğü sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.