Ataşehir Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama E-Belediye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) da İstanbul’un finans merkezi olarak tasarlanan Ataşehir’e taşımak istediklerini söyledi. Erdoğan İMKB’nin 25. kuruluş yıl dönümü nedeniyle 9 Aralık’ta düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Bankalar ve ilgili kurumların genel merkezi önümüzdeki 2-3 senede taşınmış olacak. Biz İMKB’yi de finans merkezi içine taşımak istiyoruz” dedi.

İstanbul’u finans merkezi yapma arzusunu dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Bankaların genel merkez ve müdürlükleri ile Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi kurumlar gelecek. Zaten çoğu faaliyetlerini buradan yönetiyorlar. Temennim o ki, İMKB’yi de aynı merkezin içerisinde bulundurmak ve bu hareketliliği orada yaparak dünyaya mesaj vermek istiyoruz. Oturup değerlendirip bunun adımlarını atacağız.”

Başbakan Erdoğan, “Bankalar noktasındaki adımlarımızı süratle atıyoruz. Artık 2011, daha fazla tehir edilemez, bu adımları attığımız yıl olacak. Zaten projeler bir taraftan yapılıyor. Artık fiziki noktadaki mekânlar şu anda belirlenmiş durumda. İnşallah 2 – 3 yıl içinde bütün merkezler bitmiş olacak ve oralara bu bankalarımız taşınmış olacaklar” dedi.

İMKB Başkanı Hüseyin Erken ise gazetecilerin taşınmasıyla ilgili sorusu üzerine, konuyu Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmayla ilk kez duyduğunu belirtti.

Merkez Bankası Ankara’da Kalacak

İş adamlarıyla yaptığı bir toplantıda, Merkez Bankası’nın taşınmaması gerektiğini savunan iş adamları, taşınma konusunun torba yasa tasarısına girip girmeyeceğini sormaları üzerine İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınıp taşınmayacağı tartışmalarına son noktayı koydu. Atalay, “Merkez’in bugün itibariyle Ankara’dan gitmesi söz konusu değil. Merkez Bankası Ankara’da” dedi.

Bir Açıklamada Ziraat’ten

Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı da, İstanbul’un finans merkezi olması planlanan Ataşehir’e bir an önce taşınmak istediklerini ancak imar planlarıyla ilgili yargısal sürecin tamamlanmasını beklediklerini açıklamadı. Karslı şöyle dedi: “Ataşehir’de taşınmayı planladığımız arsanın imar durumu ile ilgili bir sorun çıktı. Proje Danıştay’da iptal edildi. Şimdi o bölgede imar çalışmaları yeniden yapılıyor. Çünkü Ataşehir’de bizim taşınacağımız bölge için imar çalışmaları daha önce konut için yapılmış. Bizim projemiz de iş yeri kapsamında olduğu için birileri Danıştay’a dava açmış, iptal oldu bizim proje. Şimdi imar durumu değişiyor o bölgenin. Yeniden bizim projemize uygun bir imar çalışması yapılıyor. Ne kadar sürer bilemiyoruz. Ne zaman biterse o zaman yani imar çalışmaları sonuçlanır sonuçlanmaz bizde taşınmak için projemize başlayacağız.”

Toplam 1 Yorum Var

  1. ben inöü mah hulyali sokak no 4 de ikamet etmekteyim binamız yani [ 1592 ve 1593 parsellerde ] daha önce sağlık içın ayrılmişti daha sonra bize verilen bilgiye tekrar sağlık içın tahsis edildığıni söyluyorlar bu konuda bizi aydın latırsanız sevınırız saygilarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.