Bakırköy Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Belediyeler ve TOKİ’den sonra özel sektör de kentsel dönüşümü hayata geçiriyor. Gül İnşaat, İstanbul Bakırköy’de üzerinde 30 yıllık 75 dairenin yer aldığı binaları yıkıp yerine 150 konut yapacak. Oturanlardan 72 daire sahibi ‘aynı yerde ev, taşınana kadar kira’ karşılığında ikna oldu. Kalan 3 daire sahibi de ‘evet’ derse proje başlayacak.

İnşaat sektörünün gözü şehir içinde 30-40 yıl önce yapılmış eski konutların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasında. Bunun için çoğu müteahhit, devletin ‘kamulaştırma’ yaparak buraları yeniden imara açmasını talep ediyor. Ancak dairesini vermeye yanaşmayan kişilerin mülkiyet hakkı ihlal edilemeyeceği için bu sistem işlemiyor. Hiçbir daire sahibi evini bırakıp başka yeni konuta taşınmak istemiyor. İstanbul’da 3 bini bitmiş 5 bin konut, 6 AVM (alışveriş merkezi) inşa eden Gül İnşaat’ın sahibi Çetin Yüksel, devlet zoruyla yapılamayan kentsel dönüşümü daire sahipleriyle anlaşıp gönüllü olarak kendilerinin yapacağı bir projeyi hayata geçirmeye çok yakın olduklarını açıkladı.

Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Gül, İstanbul Bakırköy’de bundan 30 yıl önce yapılmış 75 daireli bir arazinin sahibi olan kat malikleriyle anlaştıklarını, burada ‘kentsel dönüşümü’ pratikte gerçekleştireceklerini söyledi. Burada oturan 75 daire sahibine 75 yeni bir daire teslim edeceklerini belirten Gül, “Şimdiki imar iznine göre bu arsaya 150 daire yapılabiliyor. Daire sahipleri bu projeyle 30 yıl önce yapılmış, 1999 depremini geçirmiş eski evlerini tek kuruş vermeden depreme dayanıklı, yeni daire haline getirecek. 75 daire de bize kalacak.” dedi. Gül’ün açıklamasına göre inşaat bitene kadar daire sahiplerinin oturacağı evlerin kirasını inşaat şirketi karşılayacak. İnşaat biter bitmez de ilk taşınanlar eski daire sahipleri olacak. Müteahhit olarak Gül İnşaat daha sonra kendine kalacak dairelerin sahibi olacak. İstanbul Bakırköy’de 75 daireli arsa üzerine yapılmış konut sahiplerinden 70’ten fazlasıyla her konuda anlaştıklarını belirten Çetin Gül, “Anlaşamadığımız 3-4 daire kaldı. Onlarla da görüşmelerimiz sürüyor. Bunlarla da mutabakata varıp burada gönüllü ilk kentsel dönüşümü hayata geçirmiş olacağız.” diye konuştu.

Devletin zoruyla kentsel dönüşümü yapmanın mümkün olmadığını belirten Çetin Gül, “Deprem gerçeği her zaman var. Risk taşıyan eski binalar devlet zoruyla yenilenebilir ancak o zaman da demokrasiye uygun olmuyor. İnşaatçıların, ev sahipleri ile mutabakat sağlayarak kentsel dönüşümü gerçekleştirmesi en hızlı ve sağlıklı yol. Biz bunun ilk örneğini Bakırköy’de gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi. Gül, 17 Ağustos 1999 depreminden önce yapılmış, bu depremde sarsılmış binaların yeni bir depremde yıkılma riski taşıdığına, yeni yapacakları binaların ise depreme dayanıklı olacağına dikkat çekti.

KONUTTA VUR-KAÇ RİSKİ VAR

Çok uygun fiyatlarla maketten satışa çıkan bazı konut projelerinde risk gördüğünü de belirten Çetin Gül, “Son 5 yılda bölgemizde 2-3 inşaat firması paraları toplayıp, konutları teslim etmeden ortadan kayboldu. Ben yine böyle riskli projeler görüyorum. Ev alacaklara tavsiyem, şirketin bitirip teslim ettiği konutları önce gezsinler, baksınlar. ‘Çok uygun’ fiyatlı bazı projeler riskli. Bu insanlar binaları demirsiz, çimentosuz, asansörsüz mü yapacak? Maliyeti hesap ediyorum, burada risk görüyorum.” şeklinde konuştu. Beylikdüzü bölgesinde konut arzının fazla olduğunu anlatan Çetin Gül, bu yüzden yeniden şehir merkezine yöneldiklerini söyledi. Bahçeşehir merkezde 180 milyon liraya aldıkları araziye AVM, rezidans yapacaklarını belirten Gül, Güneşli semtinde 212’ye yakın 30 dönümlük bir arsada 300 konut yapacaklarını ifade etti.

Çocuklara 1.830 metrekare oyun alanı

Gül İnşaat, İstanbul’daki 6. AVM’si Perla Vista’yı eylül ayında Beylikdüzü’nde açacak. Önceden metrekare başı para ile kiralanan mağazalar şimdi ciro üzerinden payla kiralanıyor. Perla Vista’nın 293 rezidansı ise metrekaresi 2 bin dolardan satışta. Bunların da yüzde 60’ı satıldı. AVM’nin de yüzde 70’i doldu. Perla Vista 10 ücretsiz müşteri servisinin yanı sıra gençleri otomobil koltuğunu andıran lüks sinemasına uygulayacağı 3 ile 5 lira arasında değişecek sinema fiyatlarıyla Perla Vista’ya çekecek. 1.830 metrekareyi çocuk oyun alanı olarak ayırdıklarını belirten Gül, “Çünkü çocuklar gelince annelerini de getiriyor.” dedi. 2007 yılında arsayı yüzde 50’lik payla aldığını belirten Gül, bugün olsa yüzde 40’la alabileceğini söyledi.

Toplam 1 Yorum Var

  1. bakırköy belediyesi şenlikköy mah imar durumu nedir lütfen bilgi verirmisiniz teşk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.