Başiskele Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

İmara uygun yapılaşma ve kent estetiği konularında hassas çalışmalar yapan Başiskele Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, 2010 yılında önemli çalışmalara imza attı

Başiskele Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, 2010 yılında önemli çalışmalara imza attı. Özellikle projeleri uygun olan ve yapı kontrolleri tamamlanan 307 adet binaya iskân, arazi kontrolleri sonucu uygun görülen toplam 475 binaya ise yapı ruhsatı verdi.

Yoğun bir yıl geçiren İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışmalar kapsamında; 1301 adet imar durumu hazırlarken, 685 adet zemin durum belgesini de tamamladı. 345 adet zemin etüt raporlarının onayını tamamlayan ekipler, 327 adet jeolojik, jeofizik, jeoteknik zemin etüt çalışmasını kontrolünü gerçekleştirdi.

Öte yandan vatandaşların İmar durumu ile ilgili bilgileri e-imar ve kent rehberi uygulamaları ile daha kolay ve daha hızlı almaları sağlandı. 29 Mahallede değişen cadde ve sokak isimleri güncellendi ve haritalara işlenerek ilçenin rehber haritası ile el haritası hazırlandı. Yine bölgemizde yapılacak olan Termal ve Otelcilik işletmeleri için de imar revizyonu gerçekleştirildi.

Başiskele Belediyesi Aile Müzesi Projesi, farklı kültürleri ayrıştırmadan bir araya getirerek, ilçe halkını ortak geçmişte buluşmayı amaçlıyor. Köklü geçmişi ve tarihi dokusuyla hayat bulan bu projede evlerin tozlu raflarında unutulan ve antik değeri olan tüm değerli eşyalar bu müzede görücüye çıkacak. Tüm eserlerin kimlik kartı bulanacak. Bu kartta, ailelerin soyisimleri, kaç yıllık olduğu ifade edilecek. Türkiye`de ilk kez hayat bulacak bu müze çalışmasının kaynağı ise ilçe halkı olacak. Müzenin açılışı Mayıs ayında gerçekleşecek.

SULTAN KÖŞKÜ

Başiskele Belediyesi yine Türkiye`de bir ilk olacak farklı projeye daha hazırlanıyor. “Sultan Köşkü” adını verdiği ve sadece kadınlara özel mekan ev hanımlarının günlük vakit geçirebileceği bir yer olacak. Bununla ilgili Osmanlı mimarisinde bir yer inşa edilecek ve görsel olarak burası küçük bir köşkü andıracak. Burada kadınlar yeniden Osmanlı kültürüyle buluşacak. Onların rahat etmesi için her şey planlandı. Çalışanların da bayan olacağı iş yerine hiçbir erkek alınmayacak. Bu proje için de start verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.