canakkale belediyesi

Çanakkale Merkez İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

8333 km kıyı uzunluğuna sahip ülkemiz coğrafi olarak yedi bölgeye ayrılmakla birlikte 4 coğrafi bölgemizin denize kıyısı bulunmaktadır. Kıyı şeridinin, yaklaşık 1685 km’si Karadeniz, 930 km’si Marmara, 2800 km’si Ege Denizi ve 1670 km’si Akdeniz’de bulunmaktadır. Uzun bir şerit olarak uzanan Akdeniz ve Karadeniz çok sayıda şehre kıyı vermektedir.

Türkiye’de denize kıyısı olan bölgeler

Türkiye’de yat bağlama iskeleleri, güneşlenme iskeleleri, rekreasyon amaçlı rıhtım ve iskeleler hariç iki yüze yakın (liman, balıkçı barınağı, yat limanı vb.) kıyı yapısı bulunmaktadır. Uluslararası deniz ticaretine açık, 1.000 GRT ve üzeri gemilere hizmet verebilen ana yük ve yolcu limanlarının sayısı 116 adettir. Söz konusu limanlar 189 adet terminale sahiptir.

Gerek liman gerekse terminal sayısı olarak İzmit Körfezi’nin yer aldığı doğu Marmara Bölgesi ilk sırada yer almaktadır. İzmir ve Aliağa limanlarının yer aldığı Kuzey Ege ile Mersin ve İskenderun Körfezi limanlarının yer aldığı Doğu Akdeniz ise ikinci sıradır.

Elleçlenen yük hacmi açısından alt bölgeler değerlendirildiğinde (Tablo 24) konteyner yüklerinde Kuzey Batı Marmara, genel kargo yük ve sıvı dökme yüklerde Doğu Akdeniz, ro-ro yüklerinde Doğu Marmara ve yolcu hizmetlerinde ise Güney Ege ön plana çıkmaktadır.

Marmara bölgesi ve alt bölgeleri

Rapor kapsamında incelenen Balıkesir, Çanakkale illerinin içinde yer aldığı Güney Marmara Bölgesinde ayrıca Bursa ve Bilecik illeri de yer almaktadır. Türkiye’nin önemli bir liman bölgesi olan Gemlik körfezi limanlarının yer aldığı Güney Marmara’da 10 adet ana limana ait toplam 20 adet terminal bulunmaktadır. Terminallerin 9 adedi kuru dökme ve genel yük terminalidir.

Güney Marmara Bölgesi Türkiye’nin çok farklı bölgelerinden yük alabilen bir bölgedir. Çelebi Bandırma Limanı ülkemizin önemli dökme yük elleçleyen limanlarından birisidir. Gemlik bölgesi ise konteynerden tekerlekli yüklere kadar her tip yükün elleçlendiği bir limanlar bölgesidir. Kuzeybatı Marmara ve Güney Marmara farklı yük hacimlerinde olmakla birlikte önemli ölçüde aynı bölgelerden yük almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.