cukurova belediyesi logo

Çukurova Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Türkiye’nin 6. Büyük nüfusuna ( 2018- 2.220.125 kişi) sahip ilidir. Seçkin eğitim kurumları ve sosyal imkânlarıyla önemli bir cazibe merkezidir. Bitkisel üretim değeri anlamında Türkiye’nin 6. Büyük kentidir. GSYH 2014 yılı verilerine göre %2,0 pay ile 8.sıradadır.

Adana; elektronik karttan, otobüse, gemi inşaatından tekstil ürünlerine kadar çok geniş yelpazede üretim ağına sahiptir. İhracata konu malların üretiminde en çok çeşitliliğe sahip iller arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Konya’dan sonra 5.sırada yer alan Adana, Ekonomi Bakanlığı raporlarına göre de önemli gelişim potansiyeli taşıyan iller arasında yer almaktadır.

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan, yaklaşık 6.5 milyon insana ev sahipliği yapan ve Dünya’nın en verimli 3 ovasından biri olan Çukurova’nın merkezinde yer almaktadır.

Eskilerin deyimiyle “taşı eksen yetişir” denilen bu topraklar tarihten bu güne birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; ülkemiz sanayisinin de ilk gelişen bölgelerinden biri olmuştur.

Üç kıtanın kesişim noktası yer alan Adana ekonomisi, bugün için hiçbir Adanalının arzu ettiği noktada değildir. Adana sahip olduğu potansiyelin farkındadır ve geleceğe yönelik olarak önemli projeler gerçekleştirmektedir Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına erişimde önemli transit noktası konumundadır. Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurulu’nun deniz, hava, kara ve demir yolu ulaşımını gözeterek yaptığı değerlendirmede Türkiye Ulaşım Kolaylığı Endeksi’nde 5. sırada yer almıştır.

Adana, yeni yatırım yeri ve maliyetleri anlamında oldukça sıkıntılı olan Marmara’ya alternatif olabilecek önemli bir üretim merkezi konumunda bulunmaktadır. Doğru stratejilerle potansiyelin harekete geçirilmesi ile Adana, coğrafi konumu, geçmişten günümüze taşıdığı sanayi kültürü, eğitim ve ulaşım altyapısı, sahip olduğu sosyal yaşam standardıyla, ülkemizin en önemli üretim ve cazibe merkezi olabilecek potansiyele sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.