Darıca Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Danca’da bulunan tarihi liman isketeleri, un depoları, değirmenleri, yağ haneleri ve ticaret yerlerinin varlığı ve yapılış tarihi itibariyle Cumhuriyetten önce burada deniz taşımacılığı ve ticaretin çok ileri düzeyde olduğunu göstermektedir. 1924 yılından önce yerli Rumlarca zeytincilik, Bağ, Bahçecilik, Küçükbaş ve büyükbaş havancılık yaptıkları bilinmektedir. Lozan Antlaşmasıyla yapılan mübadele sonrasında Yunanistan’ın kıyı kentlerinden ve Girit adasından gelen Türkler, Danca’dan ayrılan Rumların yaşadığı yerlere devlet tarafından yerleştirilmiştir, Yunanistan’ın kıyı kentlerinden gelen Türkler zeytinlik alanlara, yani sahil şeridine yerleştirilirken tarım ve hayvancılıkla uğraşanlarda tarım alanlarına yerleştirildiler. Danca’nın konumuna uygun bu toprak dağıtımı geleneksel tarım üretiminin de devamını sağladı. 1965-1970 yıllarına kadar halkın en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık bu tarihlerden itibaren tarım alanlarının imara açılması ve sanayinin bu bölgede hızla gelişmesi üzerine tarım ve hayvancılığın yok denecek kadar azalmasına neden olmuştur.

Bugün sadece imar planında ayrılmış alanlarda kiraz üretimi, zeytin üretimi yapılırken tarım literatürüne kalitesiyle geçmiş bulunan Bayrampaşa Enginarıyla boy ölçüşebilecek düzeyde olan Darıca Enginarı bugün de sembolik olarak üretilmektedir.

Tarım alanlarının sanayi ve ticarete kayması sonucu Danca’da büyükbaş hayvancılık tamamen ortadan kalkmış durumdadır. Bunun yerini besi ve kümes hayvancılığı almıştır, imar planının disipline ettiği ve belirtilen tarım alanları içinde modern kapalı yedi adet küçük, büyük, sulu ve kuru sistem çalışan tavuk çiftlikleri bulunmaktadır. Bunların dışında birkaç aile kurbanlık “SAKIZ11 türü koyun beslemektedir. Danca’nın “SAKIZ” türü kurbanlık koç ile koyun yoğurdu meşhurdur.

Son yıllarda balıkçılık oldukça gerilemiştir. Bunun başlıca nedeni dışarıdan gelen (TROL)cularm balık yataklarını bozmasından kaynaklanmıştır. Buna rağmen hala birçok kişi geçimini balıkçılıktan sağlamaktadır. Darıca ÇİROZ’u ile meşhurdur. Önceki yıllarda iç Ve dış piyasaya ihraç eder durumda olduğu ÇIROZ’u artık üretilmemektedir. Devrin Cumhurbaşkanı İsmet iNÖNÜ’nün Almanya büyük elçisi Van PAPEN’e Danca’dan özel kuryesi ile Çiroz getirterek ikram ettiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.