Derince Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Derince Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Fen İşleri Müdürlüğü Yol Şubesi ekiplerinin, Dumlupınar mahallesi Deniz sokak çevresinde 300 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde imar yolu açarak, yola 600 metreküp stabilize malzeme serdikleri belirtildi.

İlçede imar yollarının yüzde 90ının açıldığının ifade edildiği açıklamada, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni yolun soğuk asfaltla kaplanacağı kaydedildi. Kocaeli’nin Derince ilçesinde imar yollarının yüzde 90’ının açıldığı bildirildi.

Büyükşehir ve alt belediyelerin katıldığı İmar revizyon toplantısında bir kez daha imarsız yapılaşmaya izin verilmeyeceği vurgusu yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İmar Yönetmeliği revizyon çalışmalarında alt belediyelerin görüşlerinin aldığı toplantı düzenlendi. Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun il dışında olması nedeniyle Başkan Vekili olarak Meclis İmar Komisyonu Başkanı Zekeriya Özak katıldı.

ÇALIŞMALAR HIZ KESMEYECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak vatandaşa hizmet noktasında her alanda çalışmaları devam ettiğini vurguladı. Çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini aktaran Başkan Vekili Özak, alt yapı, sanayi yatırımı ve imarla ilgili hedeflere daha süratli ve istenilen kalitede ulaşılması için tüm imar planlarının gözden geçirildiğini ve revizyona ihtiyaç duyulan plan ve projelerin revizyonlarının yapıldığını aktardı.

İMARSIZ YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK

İmar alanında nitelikli çalışmalara imza atıldığını vurgulayan Başkan Vekili Özak, “Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun Kocaeli imarsız yapılaşmasına hiçbir şekilde izin verilmeyeceği sözlerine dikkate alarak “Modern kentlerin oluşumunu imar ve alt yapı hizmetleri belirler. Bu iki önemli hususa yeteri kadar değer veren belediyeler geleceğin inşasını gerçekleştirmiş olurlar” dedi.

DERİNCE BELEDİYESİ TARİHİ

Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir.
Tarihi çok yakındır. 1890 yılında liman kurulması için İzmit Körfezi’nde en derin kıyısı bulunan bir yer aranır, yetkililer en derin yer olarak bugünkü limanın bulunduğu yeri tespit ederler. Burası derinliğinden dolayı “Derince Liman” diye anılmaya başlar bu nedenle, Derince adını limandan almıştır. Almanlar tarafından hemen inşaatına başlanan liman için çok sayıda insan liman inşaatı yapımında çalışmak için bölgeye gelir.

1904 yılında faaliyete geçen limanda, çalışanlar birer, ikişer evlerini kurmaya başlarlar. 1887 yılından itibaren Balkanlardan, Kafkaslardan ve Kırımdan göçler alan, Derince artık genişlemeye ve gelişmeye başlamıştır.

Bu gelişmelerden sonra Atatürk 1936 yılında Romanya’dan Türkiye’ye göç eden soydaşlarımıza Derince de otuz hanelik arazi verir. Göçmenlerin evlerini kurmaları üzerine Çınarlı köyü muhtarlığına bağlı olan Derince 1952 yılında bağımsız muhtarlık olur. Derince’nin ilk muhtarı Ahmet USTA’dır ve Derince artık İzmit’in bir mahallesidir. Körfez kıyısında sanayinin kurulmasıyla gelişen ve nüfusu hızla artan Derince 27 Mayıs 1960 da dört mahalleye ayrılır. Birçok devlet adamının yanı sıra M. Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Turan Güneş, Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi önemli şahsiyetlerde Derince’yi ziyaret edenler arasındadır.

Derince’nin tanınmasına tarihi Çenesuyu’da katkıda bulunmuştur.

Çenesuyu 1860’lı yıllarda lezzetiyle şairlerin mısralarına konu olmuş, adı İzmit’le özleşmiş tarihi ve şifalı bir su…

1863 yılında sultan Abdülaziz tarafından İzmit te yaptırılan Kasrı Hümayunun en önemli bölümlerinden birisi de saat kulesi yanındaki taç kapısıdır.Bu kapının üzerinde bulunan kitabede İzmitli şair Savfet tarafından yazılmış 22 dizelik kaside bulunmaktadır. Çenesuyu bu kasidede lezzetiyle kendisine yer bulmuştur…

Acebi sözlerim olup Çenesuyu gibi ihla (Toy sözlerim Çenesuyu gibi tatlı oldu) Ricam oldur o hakan-ı serir-i mülk ihsana (Dileğim odur,o ülke tahtını bağışlayan hakana) O yıllarda at sırtında şehre getirilerek dağıtımı yapılan Çenesuyu,bugün Derince Belediyesinin modern tesislerinde tam otomatik makinelerde hijyenik şartlarda el değmeden üretilerek bölge insanımızın hizmetine sunulmuştur. Hizmetimizle tarihe ve insanımıza olan sorumluluğumuzu yerine getirdiğimize inanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.