emirdag belediyesi logo

Emirdağ Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

E-Belediye

Emirdağ Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir. Ankara – Konya karayolu üzerinde bulunan bu ilçenin önemli bir özelliği Avrupa’da bulunan Emirdağlıların çok oluşudur. Bu nedenle kış aylarında nüfus oldukça azalırken yaz aylarında artar. Emirdağ’ın beş beldesi ve altmışa yakın köyü bulunmaktadır. Halk geçimini tarım, hayvancılık ve Avrupa ülkelerine göç edip yerleşen fakat ilçeden halen kopmayan Emirdağlıların ilçeye kazandırdığı yatırımların ekonomik hareketlilikleriyle sağlamaktadır.

Merkez ilçenin ismi burayı mesken tutmuş olan Türkmen boylarının isimlerinden hareketle 1867’ye kadar Cırgın/Musluca olarak anılmış, daha sonra yapılan idari düzenlemelerin ardından 1933’e kadar Sultan Abdülaziz’e atfen Aziziye olmuştur. 1933’te merkez ilçenin ismi, yamacında yer aldığı Emir dağından kaynaklı Emirdağ olarak değiştirilmiştir. Bizzat merkez ilçenin rakımı 1000 metreden fazladır.

Emirdağlılar 1071’den önce Orta Toroslarda bulunan bir dağ serisi üzerinden önce Türkistan’dan Horasan’a gelirler. Sonra bugünkü Irak Suriye taraflarına gelirler. Bu coğrafyada yani Musul-Kerkük’te, Halep-Şam’da oldukça fazla Türk nüfusu oluşur. Alparslan Gazi Halep’teki, Şam’daki, Musul’daki ve Kerkük’teki Türkmenleri toplar. Alparslan’ın ordusunda hiç Arap asker yoktur çünkü Araplar, Müslüman Türklere tepki gösterirler. Bunun nedeni ise Müslüman Türkler Bağdat’a geldiği zaman köklü Arap aşiretlerinin Türkleri soylu kabul etmek istememeleridir. Türkmen askerlerle Alparslan Kubbetül İslan denilen Ahlat’a gider. Yolda giderken askerlerin bir kısmı Fırat’ta boğulur. 40 bin askerle 300 bin kişilik Doğu Roma’nın karşısına çıkar. Tam o dönemlerde Halep ve Şam’daki Türkmenler buraya gelip yerleşirler. Emirdağ’ın ismine gelince, Türkmenler önceden yerleştikleri yere Türkistan’dan geldikleri bölgenin ismini veriyorlardı. Buralara Kariyeyi Eymür ismini verirler. Eymür ismi daha sonra Emir kelimesine dönüşüyor. Emir kelimesi iş demek, ayrıca ‘kumanda’ anlamına geliyor. Türkmenler buralara Arap coğrafyası üzerinden geldiğinden isimler bu şekilde dönüşmüş. Emirdağ ilçesi en çok Oğuz isminin kullanıldığı bölgelerden biridir. Bu isimlere bakarak buraların Oğuz olduğunu, Türkmen olduğunu anlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.