eregli belediyesi logo

Ereğli Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Ereğli İlçesi, İç Anadolu Bölgesi’nin Konya Bölümü’nde yer almaktadır. İdari bakımdan bağlı bulunduğu Konya’ya iline 153 kilometre mesafede olmasına rağmen çevresine göre merkezi bir konumdadır. İç Anadolu’dan Akdeniz’e açılan Gülek Boğazı’ndan önce yer alan uğrak noktasındadır. Bu coğrafi konumu nedeniyle tarihte birçok devletin egemenliği altında bulunmuştur.

Çalışma sahası coğrafi konumu nedeniyle çevresinde yer alan Konya, Adana, Mersin illeriyle ve Bor, Ulukışla, Ayrancı, Halkapınar, Karapınar gibi ilçelerle yoğun bir ticari faaliyet içerisindedir. Ereğli içerisinde ticari işletmeler şehir merkezi ile Konya-Adana karayolu (D 330) üzerinde yoğunlaşmaktadır. Burada sanayi tesisleri ile ticaret işletmeleri dağılış alanı bakımından benzerlik göstermektedir.

Çalışma sahasının ekonomik yapısı tarıma dayalıdır. Bunun sonucu olarak Ereğli’nin sanayisinde olduğu gibi ticari faaliyetlerinde de tarımsal ürünler ağırlık kazanmaktadır. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’na 421’i perakende, 253’ü toptan olmak üzere toplam 674 ticaret işletmesi kayıtlı bulunmaktadır. Ticaret faaliyetleri içerisinde gıda maddeleri yoğunluktadır. Gıda satışı yapan ticari işletmelerinin sektör içerisindeki payı % 33,53’tür. Gıda 226, akaryakıt 80, giyim, tuhafiye, seyahat ürünleri ve ev tekstili 64, inşaat malzemeleri 53, motorlu araçlar ve yedek parça 41, beyaz eşya, elektrik-elektronik 38, kuyumculuk 30, hayvan yemi 26, zirai ilaç ve gübre 23, mobilya 14, tarım ve ormancılık aletleri 14, mobilya 14 ve yakacak sektöründe 14 işletme faaliyette bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.