Kartepe Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama E-Belediye

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Estetik Kurulu tarafından hayata geçirilen “Güzel Evim Güzel Kentim” sloganı ile cephe yenileme kentsel tasarım projelerine Kartepe Belediyesi de ilçede uygulanmasına destek verdi. Leyla Atakan Caddesi’nde uygulanacak proje kapsamında 33 bina 10 boş arsanın yer aldığı 450 metrelik güzergahtaki bina sahipleri ve esnafa Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde tanıtım yapıldı. Proje tanıtımında Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, GYTE Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Kent Estetik Kurulu Komisyon Başkanı Prof. Dr. Tülay Esin, komisyon üyeleri, Kartepe Belediyesi Başkan yardımcıları Bali Holat ve Efkan Atmaca da hazır bulundu.

Toplantıda konuşan Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kent Estetik Kurulu ile birlikte yürüttükleri “Binalar Boyanıyor Kentimiz Güzelleşiyor” adlı Leyla Atakan Caddesi Bina Cephe Yenileme Projesi’ne büyük önem verdiklerini ifade etti. 2004 yılında kurulan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sayesinde pek çok konuda gelişim gösteren bir kentte yaşadığımıza dikkat çeken Başkan Karabalık, “Kartepe’de ilçe olduktan sonra alt ve üst yapı konusunda büyükşehir belediyesinden nasibini aldı. İlçemizde yapılan yatırımlarla geleceğin parlayan yıldızı olmaya aday Kartepe’de pek çok güzellikler tek tek ortaya çıkmaya başladığını hep birlikte görmekteyiz” dedi.

İkinci yürüyüş yolunun da hizmete girdiği ilçede canlılığın arttığını kaydeden Başkan Karabalık, “Bölgeye katma değer kazandıran yürüyüş yolu yanı sıra ilçede insan eli ile yapılacak güzelliklere de destek olmayı düşündük. Kent Estetik Kurulu öncülüğünde biz de Kartepe’de hızlı hareket ederek dış cepheleri güzelleştirmek istedik. Bireysel katkılar vermeniz hedefiyle bu konuları sizlerle paylaşmak istedik. Leyla Atakan Caddesi’ni yeni görüntülere kavuşturacak bu projenin ilçeye örnek olacağını düşünüyorum. Esnafa da ciddi bir getirisi olacağını düşündüğüm bu projeye destek vereceğinize inanıyorum. Belediye olarak biz boyaların karşılanması noktasında sizlere destek olacağız” dedi.

Kent Estetik Kurulu’nun sunumu ardından bina sahipleri ve esnaf cephe yenilemelerinin yer aldığı projeleri inceleyerek merak ettikleri konularda sorularına da cevap buldular. “Güzel Evim Güzel Kentim” projesinin Leyla Atakan Caddesi’nde 1 Mayıs 2011 tarihinde start alacağı ve üç ayda tamamlanması hedefleniyor.

Yapı Kontrol Birimi tarafından kaçak olduğu tespit edilen binaların da yıkımına başlandı. Kartepe BelEdiyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Yapı Kontrol Birimi Ekipleri’nce Derbent ve Köseköy’de kaçak olduğu tespit edilen iki binanın yıkımı da gerçekleştirildi.

Kocaeli’nin parlayan yıldızı olmaya namzet ilçesi Kartepe’de doğa güzelliklerinin korunması yanında kentsel yapılaşmanında imar planlarına uygun gerçekleşmesi hedeflenmekte. Bu hedeflerine ulaşmak adına Kartepe Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü öncelikle belediyenin www.kartepe.bel.tr web sitesinde olmak üzere çeşitli yöntemlerle ilçe halkını bilgilendirmekte. Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren yeni imar ile ilgili uygulanan ağır para cezaları ve yıkım kararlarından vatandaşın etkilenmemesi istenmekte. Bu nedenle imar planlarına uygun kentsel yapılaşmanın sağlanması adına da Yapı Kontrol Birimi Ekipleri ilçe genelindeki denetimleri yoğunlaştırarak kaçak yapılaşmaya izin vermiyor.

Dağınık bir coğrafyaya sahip Kartepe İlçesi’nde örnek bir belediyecilik adına yerleşimin daha iyi yapılanması adına İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesindeki Yapı Kontrol Birimi denetimleri sırasında Derbent ve Köseköy bölgesinde kaçak yapılar tespit etti. Kaçak olduğu tespit edilen yapılarla ilgili mevzuat çerçevesinde yapılan işlemler sonrası çıkan yıkım kararı da uygulandı. Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri’nce gerçekleşen yıkımlarda Zabıta Müdürlüğü’de çevre kontrolünü sağladı.

Toplam 1 Yorum Var

  1. Selamlar s Acısu mahallesi gülseven sokağa cephe 208/9 208/10 ada ve parsel nolu arsaların imar durumu hakkında bilgi almak istiyorum.Saygilarimla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.