Keçiören Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm (KAGKD) Projesi kapsamında, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Keçiören-Şenyuva’da yaptırılan 24 derslikli Önder Ata İlköğretim Okulu’nun eğitime açılması nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak katıldı.

Törende konuşan Vali Yüksel, TOKİ’yi ”Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal projelerinden biri olarak nitelendirirken, idarenin şimdiye kadar, 20 bin derslik içeren 600’den fazla okul yaptığını belirterek, eğitim altyapısının iyileştirilmesi açısından Ankara’nın hala ciddi sayıda okul ihtiyacının bulunduğuna işaret etti. Ankara’da 56 öğrencinin bir arada eğitim gördüğü sınıfların artık kabul edilemeyeceğini vurgulayan Vali Yüksel, eğitim altyapısının kalitesini iyileştirmek için destek gerektiğini belirterek, ”hali vakti yerinde olan” Ankaralılara ”eğitimin ışığında buluşma, okul yaptırmaları, okullara isimlerini yazdırmaları” çağrısında bulundu.

KEÇİÖREN MODERNLEŞECEK

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ise Türkiye’nin, Avrupa ve modern dünya ile bütünleşebilmesi açısından, gecekondu dönüşümü, kentsel dönüşüm ve deprem dönüşüm projelerine büyük önem vermesi gerektiğini vurgulayarak, Ankara’nın Kuzey giriş kapısı olan Keçiören çevresinde uygulanan Kuzey Ankara Projesinin ortaya konan büyük bir siyasi irade ile başlatılabildiğini, böylece Keçiören ve Altındağ’ın çok modern bir görüntüye kavuşacağını söyledi.

TÜRKİYE’NİN GERDANI OLACAK

Bayraktar, ”Kuzey Ankara Projesi kapsamında yapılacak vadi, Ankara’nın, Türkiye’nin gerdanına takılan bir ziynet eşyası olacak. Herkes teşekkür edecek. Havaalanından Ankara’ya giren yabancı rical bu koridoru görünce Türkiye’ye parmak ısıracak. Türkiye’nin büyüklüğünü görecek” dedi.

PROJE İLE HERKES KONUT SAHİBİ OLUYOR

Kuzey Ankara Projesi kapsamında 6 ilköğretim okulu, 2 lise yapılacağını, 3 ilkokulun ve 1 lisenin bittiğini açıklayan Bayraktar, projedeki gelişmeler hakkında şu bilgiyi verdi:

”Proje kapsamında hakkı olan herkesi konut sahibi yapıyoruz. Konut hakkı olmayanlara da Karacaören’de yaptığımız 2400 konutu verdik. Devlet, bölgedeki gecekondularda oturan, hakkı olan ve olmayan hiç kimseyi mağdur etmedi. Kentsel dönüşüm, dünyanın en zor işi. Başarıya ulaşmak için kurum taassubu olmadan, bütün kurumların işbirliği yapması gerekiyor. Proje kapsamında 8100 hak sahibi belirlendi. İlk etapta 4 bin hak sahibine, bu ay sonunda konutlarını teslim etmeyi planlıyoruz. Konutların tamamının, gelecek yıl eylül-ekim aylarında bitirilmesi öngörülüyor.”

TOKİ’nin Ankara’da şimdiye kadar 42 ilköğretim okulu, 16 lise ve 65 bin konut yaptırdığını bildiren Bayraktar, bu konutların 40 bininin alt gelir grubu ve yoksul vatandaşlara yönelik olduğunu, 15 bin konutun da kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapıldığını söyledi.

Bayraktar, halen Türkiye genelinde 174 noktada kentsel dönüşüm projesi uyguladıklarını, toplamda 460 bin konuta ulaştıklarını sözlerine ekledi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK

Törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, Kuzey Ankara Projesi’nin ”Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi” olduğunu belirterek, birinci etap kapsamında 18 bin, projenin tamamında 30 bin konut yapılacağını, bunun 100 bin nüfuslu yeni bir kent anlamına geldiğini söyledi.

Hak sahiplerine çok yakında konutlarını teslim etmeye başlayacaklarını bildiren Gökçek, mahkeme kararları nedeniyle projenin sonuçlandırılmasının 1,5 yıl geciktiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

”Hak sahibi olup da yerini beğenmeyen bazı vatandaşların mahkemeye başvurup yürütmeyi durdurma kararı alması yüzünden proje gecikti. Bu kararlar olmasaydı, bugün proje 3 kat daha ilerde olurdu.

Proje kapsamında 5400 gecekondu yıkıldı. 6100 kişi ile anlaşma yapıldı. Bu kişilere toplam 8100 konut verilecek. 4 bin hak sahibine konutları gelecek ay teslim edilecek. Konutlarınız son derece kaliteli. Buranın insanı vatanına, milletine bağlı, muhafazakar insandır. Konutlarınız helali hoş olsun.”

Kuzey Ankara Projesi kapsamında şimdiye kadar TOKİ ile birlikte 450 milyon lira harcama yapıldığını da bildiren Melih Gökçek, vadi projesinin ve kalan 4100 konutun da gelecek yıl bitirilmesini planladıklarını, vadiye yapılacak viyadükten sonra eski yolun kullanılmayacağını söyledi. Vadi projesinin konutların değerini en az 2 kat artıracağını belirten Melih Gökçek, daire sahiplerine, dairelerini, projenin tamamlanmasından sonra satmaları uyarısında bulundu.

Gökçek, ”Bugün 1 lira eden bir daire, projenin bitmesi ile en az 2 lira edecek. Buradaki dairenizi satıp, Keçiören’de 3-4 daire alabilirsiniz. Eryaman Göksupark’da, projeden önce 25 bin-30 bin lira olan bir dairenin fiyatı, proje biterken 85 bin-100 bin liraya yükseldi. Konutlarınızı, proje bitince satın” dedi.

Proje kapsamında, bölgede yıkılan 13 caminin yerine yine 13 yeni cami yapılacağını belirten Melih Gökçek, ”İrtica hortladı, çok cami yapıyorlar” söylentilerine meydan vermemek için yıkılan camilerin minarelerinin, yeni camiler yapılana kadar yerinde tutulduğunu anlattı. İlk caminin Kurban Bayramı’na kadar, 13 caminin ise 1,5 yılda tamamlanmasını planladıklarını anlatan Gökçek, bölgeye 6 ilköğretim okulu ve 3 lisenin hizmet vereceğini söyledi.

KEÇİÖREN, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İLÇESİ

Keçiören Kaymakamı Mustafa Güler, Önder Ata ilköğretim okulunun, Kuzey Ankara dönüşüm projesi kapsamında 2006 yılında yıkıldığını, okulun 469 öğrencisinin servislerle bölgedeki diğer okullarda eğitimini sürdürdüğünü, bunun eğitimin kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi. Güler, okulun 2010-2011 eğitim dönemine yetiştirilmesi için ASKİ, BEDAŞ, TOKİ’nin büyük gayret sarfettiğini ve 20 günde eğitime hazır hale getirildiğini anlattı.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören’in 8 milyon nüfusu ile Türkiye’nin en büyük ilçesi olduğunu belirterek, ilçedeki eğitim yatırımlarının yetersiz olduğunu, dersliklerdeki ortalama öğrenci sayısının Ankara ortalamasının üzerinde bulunduğunu söyledi ve okullardaki eksikliklerin giderilmesi konusunda belediye olarak gayret gösterdiklerini söyledi.

DERSLİKLERDEKİ ORTALAMA ÖĞRENCİ SAYISI

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da, Ankara’da son 6 yılda 9500 derslik yapıldığını, önceki yıllarda 60-70 olan derslik başına öğrenci sayısının şimdilerde ortalama 35’e düşürülmesine karşın, Keçiören’de bu sayının hala çok yüksek olduğunu söyledi. Keçiören’de 21 okul planlandığını, inşaatı devam eden okulların tamamlanması halinde dersliklerdeki ortalama öğrenci sayısının 45-43’lere ineceğini bildiren Kamil Aydoğan, eğitimin altyapısının düzeltilmesi ve eğitim kalitesi açısından bunun çok önemli olduğunu, Ankara’da yeniden eğitim seferberliği başlatılması gerektiğini vurguladı.

Konuşmalardan sonra, Vali Alaaddin Yüksel, TOKİ Başkanı Bayraktar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Keçiören Kaymakamı Mustafa Güler’e plaket sunuldu. Heyet daha sonra okulu gezdi, öğrenciler de halk oyunları gösterisi sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.