konak belediyesi logo

Konak Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama E-Belediye

Konak, şehrin en işlek ve en merkez ilçelerinden biridir. Tarihi antik çağlara dayanan İzmir’in hatta Türkiye‘nin en ünlü ve güzel ilçelerinin başında yer alır. Birçok antik çağlardan kalan eserlere, Osmanlı yapılarına ev sahipliği yapar. Fakat en belirgin özelliği Cumhuriyet Dönemi eserleridir. Bu özellikleri ile İzmir’in tarihi ve turistik cazibe merkezidir. Aynı zamanda İzmir’in kültür, sanat, eğlence ve ticaret alanlarından biridir.

Kemeraltı Çarşısı ve Smyrna kentinin Romalılara ait Agora Ören Yeri turist akınına uğrar. Konak İskelesi, Konak Meydanı ve Saat Kulesi dünyaca ünlüdür.Kordon boyu diye tabir edilen sahil yolu, yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla, dinlenme alanlarıyla İzmirlilerin önemli uğrak noktasıdır. İnsanlar burada şehrin stresinden kurtulup huzurlu bir nefes alır.

Sosyal yaşama hâkim olan birlik ve beraberlik duygusu, insanların birbirlerine olan hoşgörü ve saygısı hemen fark edilir. Anadolu’daki kadar sıkı olmayan örf ve adetlere olan bağlılık yerini arkadaşlarla sıkı bağlara bırakmıştır. Çoğunlukla çekirdek aile dediğimiz aile tipi yoğundur.

Yüzölçümü 69 km2 olan Konak’ın köyü ve beldesi yoktur, bu yüzden nüfusunun tamamı kentlidir. İzmir’in nüfus sayısına göre en kalabalık dördüncü ilçesidir. Doğu tarafı Bornova, güney tarafında Karabağlar ve Buca, kuzey tarafında ise Bayraklı ilçesi bulunur.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.