luleburgaz belediyesi

Lüleburgaz Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Büyükkarıştıran Beldesi, Marmara Bölgesinin Trakya alt bölümünde Ergene Havzasında Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesine bağlı bir yerleşimdir.

Güneyden ve doğudan Tekirdağ ili Muratlı ve Çorlu ilçeleri ile komşudur. Kuzey ve kuzeybatıdan Küçükkarıştıran ve Karamusul köyleri, batıdan ise Çiftlikköy köyü ile komşudur. Belde idari yönden Lüleburgaz ilçesine bağlıdır ve ilçeye 20 kilometre uzaklıktadır.

Planlama alanı Lüleburgaz ilçesi merkezinin güneydoğusunda yer almaktadır. Alanın kuzeyinde E80 Avrupa otoyolu (TEM), güneyinde İstanbul – Edirne otoyolu (E5), batısında bu iki otoyolu birbirine bağlayan Ahmetbey Yolu ve doğusunda Yuvalı Deresi yer almaktadır.

Planlama alanı Lüleburgaz kent merkezine 20 Km, Kırklareli il merkezine 79 Km, Tekirdağ il merkezine 40 Km, Edirne il merkezine 110 Km, İstanbul Atatürk Havalimanına 120 Km mesafededir.

Büyükkarıştıran beldesinin yakın çevresinden, kuzeyinde TEM (Avrupa Otoyolu), güneyinde İstanbul – Edirne otoyolu olmak üzere 2 önemli ulaşım aksı geçmektedir.

Planlama alanı bu ulaşım akslarına Ahmetbey Yolu ile bağlanmaktadır. Kent merkezinden TEM otoyolu bağlantısı yaklaşık 12 Km, İstanbul – Edirne Yolu bağlantısı ise yaklaşık 5 Km’dir.

Avrupa Otoyolu (TEM), Edirne ve İstanbul’u birbirine bağlayan otobanın adıdır. Kapıkule Sınır kapısından, Ankara istikametine uzanır. E5 (Edirne – İstanbul) otoyolu ise; yine Edirne’den İstanbul’a uzanmakla birlikte bölgeyi Ağrı’ya kadar bağlamaktadır.

Ayrıca yapılması planlanan Halkalı – Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nin, gümrük sahasının Büyükkarıştıran beldesinde yapılması öngörülmektedir. Hızlı tren projesinin hayata geçmesiyle Büyükkarıştıran’ın yük aktarma istasyonu ve lojistik merkezi rolü ön plana çıkacaktır. Büyükkarıştıran’da Islah OSB’nin kurulmuş olması da hızlı tren projesinin hayata geçmesiyle, belde de var olan sanayi daha da gelişeceği ön görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.