Maltepe Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Maltepe’de 1 milyon metrekareye ulaşan bir alanda İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri başlıyor. Dragos’ta bulunan dev sanayi alanı yapılacak proje yarışması ile konut, alışveriş, ticaret ve otel merkezine dönüştürülecek.

Gayrimenkul geliştiricilerin son dönemde Anadolu Yakasında el attığı popüler yerlerden biri de Maltepe. Anadolu yakasının bu sahil ilçesine talep öylesine yoğun ki, bu yılın ilk üç ayında alınan inşaat ruhsat sayısı 500ü geçmiş. 38 yıldır Maltepe’de yaşayan Belediye Başkanı Fikri Köse de bu durumun farkında. İlçeyi en yakından tanıyan biri olarak son yıllarda hem eksikleri hem de yapılması gerekenleri çok iyi biliyor. Bu arada mevcut potansiyelin doğru değerlendirilmesi için de gerekli çalışmaları yapıyor. Örneğin Başıbüyük semtinde TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilecek gecekondu dönüşüm projesini hayata geçiren Başkan Köse, şimdilerde bir başka proje için çalışmalar yapıyor. O da Dragos bölgesinde toplam büyüklüğü 1 milyon metrekareyi bulan bir alanda yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi. Dragos Sanayi Alanları Kentsel Yenileme Proje Alanı için danışma kurulu şu anda hazır. Proje alanında uygulama 1/5000 ölçekli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi onaylı Maltepe E-5 Güneyi Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planına uygun olarak yapılacak. Sonuçlar yarışma yoluyla belirlenecek. Projenin %40ı konuta, %30u ticaret alanına, geri kalan yerler de alışveriş, kültür merkezi ve otellere ayrıldı.Yakında bir jüri oluşturularak bir yarışma açılacak.. Yarışma sonuçlarının belirlenmesinin 2 ay kadar süreceği tahmin ediliyor. 1 yıl sonra da imar hakkının alınması planlanıyor. Yarışmayı kazanan grup veya kişilere miktarı henüz belirlenmeyen bir de ödül verilecek…Yapılan açıklamaya göre kentsel dönüşüm projesinin en çarpıcı bölümlerinden bazıları şöyle olacak: Oluşturulacak yerel merkez, öncelikle Maltepe ve yakın çevresinde yaşayan nüfusa hizmet verecek.

Tarihi bir mekan olması nedeniyle Dragos’a farklı unsurlar kazandırılmak amaçlanıyor.İnşaat alanının doğusundaki Dragos Tepesi, kuzeyindeki TCDD banliyö hattı, batısındaki konut alanları, güneyindeki sahil yolu ve Marmara Denizi aynen korunacak. Güneydeki bu bölgede nostalji havasını yaşatmak için ring seferler başlatılması planlanıyor.

Toplam 7 Yorum Var

 1. Bir parselin imar durumunu görebilmek için yarım saatimi verdim, alamadım.. Daha önce kolay alınıyordu .Ne bu hâl perişan ettiler .Çok yazık …

 2. Maltepe başıbüyük kuyular düzü imar barışı ne zaman gelir bu konuda yeni bi değişiklik varmı

 3. Ada 15996
  Parsel 165
  İmar durumunu öğrenebilir miyim ?
  Teşekkğrler

 4. Merhaba
  Benim Maltepe esenkent mah 3 katli bir evim var bunun kat ittifakitini yapmam icin yardimci olurmusunuz lutfen veya prosedur nedir nasil yapabilirim
  Kolay gelsin iyi calismalar
  Kemal Ipek

 5. 15152 ada, 8 nolu parsel de bulunan binada dairem var, binanın yenilenmesi durumunda uygulanacak kaks ve taks değerlerini öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.