menderes belediyesi logo

Menderes Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi

Menderes; orman alanları, su havzaları ve tarım alanlarının oluşturduğu kırılgan bir coğrafya, İzmir’in güneyinde sahile kadar uzanan birleşime sahiptir. Menderes’in varlığını sürdürebilmesi için kırılgan doğal yapının kesinlikle korunması gerekliliği çevresel, ekonomik ve toplumsal sürdürebilirlik plan kararlarının temelini. Menderes’e büyük güzellik katan bu coğrafi yapısı, bir avantaj olduğu kadar dezavantaj özelliğine de sahiptir. Özellikle kentsel yaşamın sürdürülebilirliği konusunda söz konusu kısıtlar ciddi baskı yaratmaktadır.

İlçe ekonomisinin önemli bir bölümü tarıma dayalıdır. İlçemizde sulu arazi 95.000 da, kuru tarım arazisi 130.000 da, kullanılmayan tarım alanı yaklaşık 8.000 da’dır.

İlçemizde tarımsal etkinlikler yüksek ürün çeşitliliğiyle geniş alanlar üzerinde yapılmaktadır. Buğday, mısır, üzüm ve zeytin yoğun olarak yetiştirilen tarım ürünleridir. Menderes örtü altı üretim, kesme çiçekçilik ve organik tarım faaliyetlerinde de önemli ilçelerden biridir.

Kesme çiçekçilik, İzmir’de açık ve kapalı alanlarda toplam 397 hektar alanda, ağırlıklı olarak Urla, Menderes, Bayındır, Balçova ve Karaburun ilçelerinde yapılmaktadır. Aynı zamanda Menderes organik tarım alanlarının en fazla olduğu ilçedir.

Menderes’in de aralarında bulunduğu Kemalpaşa, Menemen, Bayındır ve Torbalı ilçelerinde üretilen çekirdeksiz sultani üzümler, “Ege Sultanı Üzümü” kapsamında coğrafi işaretle tescillenmiştir. Üzümün yanı sıra, satsuma mandalina yetiştiriciliği (Özdere ve Gümüldür mevkiinde) de oldukça büyük yer tutmaktadır.

İzmir için önemli bir başka meyve olan zeytin ise hemen bütün ilçelerde üretilmekle birlikte Bayındır, Bergama, Selçuk, Torbalı, Ödemiş, Kemalpaşa, Urla, Seferihisar ve Menderes üretimin en fazla yapıldığı ilçeler olarak öne çıkmaktadır. Hayvancılık açısından değerlendirildiğinde Menderes önemli düzeydeki keçi ve koyun varlığıyla öne çıkmaktadır. İlçe aynı zamanda et tavukçuluğunda da Foça, Menemen, Torbalı ve Urla ile birlikte önde gelen ilçeler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.