merkezefendi belediyesi logo

Merkezefendi Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Merkezefendi ve Pamukkale İlçelerinin Doğal, Tarihi, Kültürel Çekicilikleri

Yer şekillerinin kısa mesafelerde değişmesi, çok çeşitli iklimlerin varlığı buna paralel olarak zengin flora ve fauna içermesi Türkiye’yi doğal turizm bakımından zengin yapmaktadır. İnsana bağlı ve onunla hareket eden yaşayan bir kavram olan turizm, zamanın ruhuna göre şekil almakta ve insanların ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir.

Denizli ili turizm çeşitliliği bakımından oldukça zengindir (Harita 2). Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel varlıkları ile sadece Ege Bölgesi’nde değil, Türkiye çapında turizm konusunda haklı bir yeri vardır. UNESCO tarafından dünya miras listesine alınan doğal ve kültürel hazinesi Pamukkale’den yine UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak seçilen Hayri Dev’e kadar olan geniş yelpazede pek çok değere sahiptir. Termal turizm, eko turizmi, kongre turizmi, kültür ve el sanatları alanında pek çok turizm türünü içinde barındırmaktadır. Çalışma alanımızın sınırı Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleri olduğundan burada sadece iki ilçemizin turizm varlıklarına yer verilmiştir.

Termal alanlar, göller, anıt ağaçlar, milli parklar, mağaralar, botanik, ornitoloji, şelaleler ve yaylalar gibi unsurlar doğal çekicilikler içinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.