mus belediyesi logo

Muş Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Muş, 8196 kilometrekare yüz ölçümü ile Türkiye yüz ölçümünün yüzde 1.1’ini kaplamaktadır.

Muş ili; doğuda Ağrı’nın Patnos ve Tutak, Bitlis’in Ahlat ve Adilcevaz, kuzeyden Erzurum’un Karayazı, Hınıs, Tekman, Karaçoban, batıdan Bingöl’ün Karlıova ve Solhan, güneyden ise Diyarbakır’ın Kulp, Batman’ın Sason ve Bitlis’in Güroymak ve Mutki ilçeleri ile çevrilidir.

Muş, Güneydoğu Toros Dağları’nın uzantısı olan Haçreş dağlarının önemli zirvelerinden Kurtik Dağı’nın kuzeye bakan yamaçlarında, Çar ve Karni derelerinin aktıkları vadiler arasında kuruludur.

İl alanının yüzde 34,9’nü kaplayan dağlar, Alp-Himalaya kıvrım sistemiyle oluşmuş genç dağlardır. Genç ve verimli alüvyonlarla örtülü ovalar, il yüzölçümünün yüzde 27,2’sini kaplar. Murat vadisi il topraklarını doğu-batı doğrultusunda parçalamıştır. Genellikle 1500-1700 rakımlı platolar il alanının yüzde 37,9’nu kaplar.

Platolar il alanının 37,9’nü oluşturur. Muş; bol sulu ve otludur, bu nedenle Muş ekonomisinin en gelişmiş dalı hayvancılıktır. Başlıca önemli ovaları; Muş Ovası, Bulanık Ovası ve Malazgirt Ovası’dır.

Muş’un en önemli akarsuları Murat ve Karasu nehirleridir. Murat Nehri; Ağrı ilimizin sınırları içerisinde doğarak ilimiz sınırlarına Malazgirt ilçesinden girmektedir. Uzunluğu 600 km’dir. Murat Nehri’ni besleyen diğer akarsular ise; Badişah, Şehit, Heftreng, Körsu, Liz, Köşker dere ve çaylarıdır.

Karasu Nehri ise; Bitlis’in Güroymak ilçesi sınırlarında doğar. Muş il sınırlarına güneyden girer. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda akan Karasu Nehri’nin başlıca kolları Abdulbahar, Kelereş, Çar ve Karni dereleridir.

Muş ilinin başlıca önemli dağları Akdoğan (Hamurpet), Şerafettin, Bilican, Bingöl, Haçreş (Karaçavuş, Çavuş), Otluk ve Yakup Ağa’dır. Muş il sınırları içindeki diğer önemli akarsular ise; Çiçekveren Deresi (13 km), Hınıs ilçesinden doğan Heftrenk Çayı (24 km), Bilican dağından kaynağını alan Liz Çayı (32 km), Çalbuhurderesi’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.