Mustafakemalpaşa belediyesi logo

Mustafakemalpaşa Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Konumu: Mustafakemalpaşa, Ulubat Gölü kıyısında bulunan, Bursa iline bağlı bir ilçedir. Doğusunda Orhaneli, güneydoğusunda Büyükorhan, güney ve batısında Balıkesir, kuzeyinde Karacabey ve Ulubat Gölü, kuzeydoğusunda merkez ilçe ile çevrilidir.

Nüfusu: 101800’dür. Merkez 56bin. Köylerle 110bin.

Ekonomi: Tarıma ve hayvancılığa dayalı olup. Domates biber, kavun karpuz yetiştirilmektedir. Son dönemde meyvecilik artmıştır. Bununla beraber çiftçinin ürünü para etmediğinden, civarda da sek-süt, sütaş gibi ulusal süt fabrikaları kurulduğundan süt hayvancılığında artış olmuştur. Mısır ve yem bitkileri ekimi de artış göstermiştir. Özellikle ekonomisinin %80 i çiftçiliğe dayanan ilçemizde mazot, gübre, ilaç, işçilik maliyetleri, tarım alet ve edevatlarının fiyatlarının yüksek olması gibi ekonomik sebepler çiftçimizin belini büktüğü gibi son dönemlerde meydana gelen su baskınını, dolu afeti ve en son yağışlı hava sebebiyle meydana gelen mildiyö hastalığı domates kavun gibi sebze ve meyve gibi ürünlerde %80 varan zayiata sebebiyet vermiştir.
Bu gıda fabrikalarında çalışan çok sayıda işçi mevcuttur. Bu işçiler tek gıda iş sendikasın çatısı altında örgütlenmektedirler. Ayrıca bu fabrikalardan emekli olmuş yüksek sayıda emeklimizde vardır.
Yine ilçemizde ülkemiz açısından uluslar arasında stratejik öneme sahip BOR madeni bulunmaktadır. Devlete ait ETİBOR işletmesinin çıkardığı bor madeni ülkenin en önemli biridir. İleride dere yatağından çıkaracak madende dünyanın en kaliteli bor rezervidir.
Ancak özellikle son dönemde iktidar tarafından bu zengin işletme yasa arkandan dolandırılmak suretiyle bir nevi kapatılıp özelleştirilip birilerine peşkeş çekilmeye çalışılmaktadır. Müesses olan kurum işletme müdürlüğüne ve en sonunda 30 Temmuz 2010 itibariyle baş mühendisliğe (şeflik düzeyine) düşürülmeye çalışılmaktadır. Burada yaklaşık 550 emekçi çalışmaktadır. Yine ilçemizde çok zengin krom mermer ve kömür rezervleri bulunmaktadır. Özellikle Bük-Köy madencilikte meydana gelen grizu faciası nedeniyle 19 emekçimizi maden altında kaybettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.