nigde belediyesi logo

Niğde Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Tarih ve turizm kenti Niğde; ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusunda, Kapadokya yöresinde bulunmaktadır. Yapılan bilimsel kazılar sonucu ortaya çıkartılan arkeolojik buluntular, bu tarihi kentin kuruluşunun 800 binli yıllara kadar uzandığını ortaya koymaktadır.

Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan bu güzel kentte tüm dönemlerin ve kültürlerin izlerine rastlamak mümkündür. Niğde yakınlarındaki Eski Aktaş köyü Andaval Kilisesinde bulunan ve M.Ö. 8. yüzyıla tarihlenen kitabe Hitit hiyeroglifiyle yazılmıştır. Bu kitabede Niğde’den “NAHİTİYA” diye söz edilmektedir. Roma döneminden günümüze ulaşan Roma Havuzu ve su kemerleri kent kültüründeki dönemin mimari ve sanattaki büyüleyici gücünü ortaya koymaktadır. Yine 8. ve 12 yüzyıllara tarihlenen Gümüşler Manastırı da önemli bir kültür varlığıdır.

Niğde ve çevresi 11. yüzyıldan itibaren Selçuklu Türklerinin idaresine geçmiştir. Bu dönemde esas şeklini alan Niğde Kalesi ve inşa edilen camii, medrese, türbe ve diğer tarihi yapılar mimari ve sanatsal açıdan büyük önem taşımaktadır. Taşa maharetli elleriyle ruh katan Selçuklu ustalarından günümüze ulaşan tarihi eserler bugün Türk milletinin övünç kaynağıdır.

Niğde’de Osmanlı döneminden günümüze ulaşan tarihi eserler diğer sanatsal eserler ile birlikte kent dokusuna adeta bir nakış gibi işlenmiştir. Ulukışla ilçesinde bulunan 17. yüzyıl Osmanlı eseri Mehmet Paşa Külliyesi Türk edebiyatının tanınmış şairlerinden Faruk Nafiz ÇAMLIBEL’in “Han Duvarları” adlı şiirinin ilham kaynağıdır.

Niğde ili termal kaynaklarıyla da ünlü bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu tarihi kent, dünyaca tanınıp bilinen Aladağ ve Bolkar dağlarından dolayı dağcılık ve doğa sporlarının da merkezidir. Niğde’nin bir başka özelliği de ülkemizde tüketilen elma ve patatesin önemli bir bölümünün bu kentte üretilmiş olmasıdır.

Dünyanın en eski yerleşim alanlarından biri olan Niğde, el dokuma halıları ile de ünlü bir kenttir. Desen ve renk özellikleri bakımından özgün bir yapıya sahip sanatsal değeri yüksek Niğde el dokuma halıları, dünyanın birçok yerinde kolaylıkla alıcı bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.