orhangazi belediyesi logo

Orhangazi Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Konum: Orhangazi, Marmara Denizi’nin güneyinde bulunan, İznik Gölü’nün batısında yer alan Bursa ilçesidir. Orhangazi, İznik Gölü’nün kıyısında çok verimli bir ova üzerinde kurulmuştur.

Nüfus: 55.000 nüfusa sahiptir.

Ekonomi: Tarım ve sanayiye dayanır. Mozaik ilçenin bir diğer önemli geçim kaynağıdır. İlçede narenciye dışında her türlü meyve ve sebze yetişir. Orhangazi’ye bağlı 25 köyün büyük çoğunluğu zeytincilikle uğraşmaktadır. Her yıl geleneksel olarak zeytin festivali yapılır. Yalnız bu sene ağaçların döllenme döneminde yağan fazla yağıştan dolayı ürünler çok büyük zarar görmüştür. %90’a yakın ürün kaybı oluşmuştur. Orhangazi’de tekstil ve metal sanayi kuruluşları etkindir. İlçe nüfusunun %39’u sanayide çalışır. Gedelek turşusu, ormancılık, hayvancılık da gelir kaynaklarındandır.
Yeni yapılacak olan Körfez Geçiş Otobanı Orhangazi’nin en verimli ovasından geçeceğinden tarıma oldukça zarar verecektir. Halbuki bu otoyol dağlık bölgeden geçtiğinde bu verimli ova korunmuş olacaktır. Orhangazi için turizm konusunda en önemlisi olan İznik gölü evsel ve zirai atıkların bilinçsizce göle verilmesi nedeniyle balık türleri yok olmuş ve gölde kirlilik yoğun bir şekilde artmıştır.geçtiğinde bu verimli ova korunmuş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.