Rize Merkez Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Rize’nin ünlü Ayder yaylası’nda bir süredir devam eden koruma amaçlı imar planı hazırlığında sona gelindi. Planın yürürlüğü girmesiyle birlikte doğal güzelliğini kaybetmeye başlayan yaylada artık gelişi güzel yapılaşmanın önüne geçilecek   Rizenin Çamlıhemşin İlçesinde yer alan ünlü Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı. Bunun üzerine yayla, 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise SİT alanı ilan edilerek, koruma altına alındı. Yayla, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. Tüm bu koruma girişimlerine rağmen yükselen betonarme binalar ile daha önce yapılan binaların çevreye uyumunun yapılamaması yaylanın doğal güzelliğini de bozdu. Rize Çevre ve Orman Müdürlüğü, bir süredir üzerinde çalışılan, Kaçkar Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Planı kapsamında Ayder Yaylasının, çirkin yapılaşma, doğal yapının bozulması ve alanda korunacak herhangi bir doğal güzelliğin kalmaması nedeniyle Milli Park Alanı sınırlarından çıkarılması için çalışma başlattı.   Yeni imar planının taslağı belirlendi   Doğal güzelliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Ayder yaylası’nda iki yıl önce başlatılan koruma amaçlı imar planı’nda sona gelindi. Çamlıhemşin Belediyesi tarafından hazırlanan planın yürürlüğe girmesiyle Ayder yaylası’nda gelişi güzel yapılaşmanın önüne geçilecek.

Koruma amaçlı imar planı taslağı şu maddeleri içeriyor. “Yöresel mimari özellikleri taşımayan ve yıkılarak yeniden yapılması gereken mevcut yapıların uygulama öncesi projelerinin Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca onaylanması gerekiyor. Yöresel mimari nitelikleri taşıyan eski binaların yeniden yapılanmaları sırasında eski binanın yapı nizamı, cephe özellikleri ve tabanı esas alınacak. Ayder’e yapısal kimliğini veren özgün ahşap yayla evlerine uyumluluğu sağlamayan yapılar yıkılıp yeniden yapılacak, yapılacak yeni yapılar ise yapı malzemesi taş, ahşap veya taş-ahşaptır. Kesinlikle betonarme yapıya izin verilmez. Çeşitli amaçlarla kullanılan tabela ve kentsel mobilyalarda Ayderin özgün kimliğiyle bütünleşecek bir ortak formun veya standardın kullanılması sağlanacaktır. Kaplıca çevresinde ise hiçbir yeni yapı inşasına izin verilmeyecektir”. Kaçak yapı inşa etmek kendi bacağımıza sıkma anlamını taşıyor.

Çamlıhemşin’in Bağımsız Belediye Başkanı İdris Melek, yaptığı açıklamada uzun yıllardır yaylada yapılaşma sorunu yaşandığını belirterek “Biz ya bu çarpık yapılaşmaya göz yumup altın yumurtlayan tavuğu keseceğiz. Böylece Ayder diye bir şey kalmayacak. Yada bu çarpık yapılaşmaya dur diyeceğiz ve planlı programlı bir şekilde daha güzel bir Ayder için çalışma yapacağız. Biz ikinci yolu tercih ediyoruz. Kaçak yapılara asla izin vermeyeceğiz. Kaçak yapılara izin vermek kısa vadede üç ya da beş vatandaşımızın birkaç yıllık çıkarlarını korumalarına yol açabilir ama uzun vadede bakarsak bizzat o kaçak yapıyı yapan insanlarımızın da zararına olacak bir şeydir. Bir anlamda kendi bacaklarına sıkmaları anlamını taşıyor. Koruma amaçlı imar planı’nda sona gelindi. Bunu vatandaşlarımızla da tartışmaya açacağız. Onlarında düşüncelerini de aldıktan sonra onaylayacağımız koruma amaçlı imar planını Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu göndereceğiz. Kurulun onayından sonra Ayder ve çevresindeki bütün yapılaşmaları yasal bir statüye kavuşturacağız” diye konuştu.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin İlçesinin 19 kilometre güney doğusunda, 1350 metre yükseklikte yer alıyor. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlara dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanıyor. Kaplıca suyunun, romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor. Yayla 2004 yılından itibaren ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen helikopterle kayak sporu ‘Heliski’ ile de ismini dünyaya duyurdu, çekiciliğini arttırıp, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Yaylada ayrıca trekking, jeep safari, foto safari, kampçılık, dağcılık gibi birçok turizm aktivitesi yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.