saricam belediyesi logo

Sarıçam Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Sarıçam ilçesi, Adana ili, Yüreğir ilçesinin Kuzey – Doğu kısmının ayrılması ile Buruk, Sofulu, Baklalı, İncirlik, Suluca ve Kürkçüler alt kademe belediyelerinin tüzel kişilikleri sona erdirilerek 22 Mart 2008 Resmi Gazetenin 22 Mart 2008 tarih ve 26824 (Mükerrer) nüshasında yayınlanarak yürürlüğe giren 5747 sayılı BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SINIRLARI İÇERİSİNDE İLÇE KURULMASI VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN’ a göre oluşturulmuş bir ilçedir. İsmini ilçenin kuzeyinde bulunan Sarıçam ormanlarından almıştır.

İlçe sınırları doğuda Ceyhan ilçesi, kuzeyde İmamoğlu ilçesi, güneyde Yüreğir ilçesi, batıda ise Karaisalı ve Çukurova ilçeleri ile Seyhan ve Çatalan barajlarından oluşmaktadır. Dünyaca ünlü olan İncirlik üssünün bulunduğu İncirlik beldesi, Sabancı organize sanayi bölgesi ve Çukurova Üniversitesi ilçe sınırları içinde yer almaktadır.

İlçemiz Adana’da merkez ilçe olup; yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük merkez ilçelerindendir. Toprak yapısı olarak bir kısmı verimli arazi bir kısmı da kıraç topraklardan oluşmaktadır. Arazi eğimli olmakla birlikte Güneye gidildikçe ovalar meydana çıkmaktadır.

İlçemizde sanayi hızla gelişmektedir. İlçemiz sınırları içerisinde büyük, küçük, orta ölçekli pek çok fabrika ve işletmeler ile Adana organize sanayi bölgesi ve küçük sanayi siteleri bulunmaktadır.

İlçemizde ulaşım karayolu, demiryolu ve Adana Şakirpaşa sivil havalimanı ve ilçemiz de bulunan İncirlik 10. Tanker üs komutanlığı (Asker olmak üzere) sağlanmaktadır. İlçemiz sınırları içerisinden geçen D-400 karayolu, Tem otoyolu ve Adana’yı İç Anadolu’ya bağlayan, Adana’yı Batıya bağlayan Demiryolu da ilçemiz sınırları içerisinden geçmekte olup İncirlik tren istasyonu mevcuttur. Hava yolu ulaşımı ise Adana Şakirpaşa havalimanından sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.