Selcuklu belediyesi logo

Selçuklu Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Selçuklu, Anadolu Selçuklularına başkentlik yapmış, bağrında sultanlar yetiştirmiş, hâkimiyetini altı asır sürdürecek Osmanlı Devleti’ne kılavuzluk ve beşiklik yapmış görkemli bir maziye sahiptir. Konya’yı başkent yaparak tarihteki sarsılmaz yerine oturtan, Selçuklulardan ismini alan İlçemiz, Konya’nın gelişen ve her alanda büyüyen yönünü temsil etmektedir.

Sarayönü, Derbent, Kadınhanı, Altınekin, Meram ve Karatay ilçeleriyle sınırı bulunan İlçemizin batısında Takkeli ve Loras dağları yükselmektedir. Selçuklu, göl tabanı olan bir ovada kurulmuştur.

Selçuklu Belediyesi; 20.06.1987 tarih ve 3399 sayılı kanunla kurulmuş olup, kuruluş çalışmalarını 8 Ağustos 1988 de tamamlamıştır. 22 yıllık hizmetinin ardından değişen ve gelişen talepleri, daha iyi standartlarla karşılamak için 2011 yılında yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Nüfus ve gelişmişlik bakımından Konya’nın en büyük merkez ilçesi olan Selçuklu Belediyesi 72 mahalle ve 2.056 km²’lik alanda hizmetlerine devam etmektedir. Ayrıca şehrin sahip olduğu, Hava Alanı, Otogar ve YHT Garı Selçuklu İlçe sınırlarındadır.

50 ilden daha fazla nüfusa sahip olan İlçemizin 2018 yılı verilerine göre nüfusu 648.850’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.