yakutiye belediyesi logo

Yakutiye Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama Kent Rehberi E-Belediye

Yakutiye ilçesinde 4 adet mescit, 13 adet hamam, 7 adet kervansaray ve hanlar, 7 adet kümbet, 25 adet çeşme ve 45 adet tarihi camii bulunmaktadır. Bunların en önemlileri arasında Ulu (Atabey) Camii, Lala Mustafa Paşa Camii, Gürcü Mehmet Camii, Gümrük Camii, Murat Paşa Camii, Gürcü Kapı Camii, Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Üç Kümbetler, Emir Sultan Kümbeti, Rüstempaşa Kervansarayı, Saray Hamamı, Gümrük Hamamı, İki Göbek Hamamı, Şeyhler Hamamı yer almaktadır.

Ayrıca Erzurum’daki tarihi eserlerin %98’i Yakutiye Belediyesi’nde yer almaktadır. Tarihi eserlerin büyük çoğunluğu Saltuklular ve Selçuklular döneminin izlerini taşımaktadır. Bu eserlerden; Ulucamii, Kale Camii ve Çifte Minareli Medrese Selçuklu mimarisi için önemli bir örnektir. Osmanlı yadigârlarına örnek olarak ise; Lala Paşa ve Muratpaşa Camileri örnek verilebilmektedir.

Şehrin ticari, idari yönetim, askeri, kültürel ve sağlık fonksiyonlarının büyük bir bölümü de yine belediye sınırları içerisinde yer almaktadır. Bunlar arasında Atatürk Üniversitesi, Devlet hastaneleri, 9. Kolordu Komutanlığı, Vilayet ve tüm kamu kuruluşları bulunmaktadır.

Erzurum ilinin şehir merkezini oluşturan merkez ilçelerden biri olan Yakutiye, kuzeyde Tortum, batıda Aziziye, Palandöken ve doğuda Pasinler ilçeleri ile komşudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.