bursa yildirim belediyesi

Yıldırım Belediyesi İmar Durumu Sorgulama

İmar Durumu Sorgulama E-Belediye

Konum: Uludağ’ın eteklerine kurulmuş Yıldırım ilçesinin doğusunda Kestel ve Gürsu, kuzeyinde Osmangazi ilçesine bağlı Demirtaş Bucağı, batısında Osmangazi ilçesi vardır. Yüz ölçümü 399 kilometrekaredir. Denizden yüksekliği 150-155 metredir.İlçenin güneyinde Uludağ yükselir, kuzeyi düzdür. İlçenin ortasından Bursa-Ankara otoyolu geçer.

Nüfus: İlçede 66 mahalle ve 1 köy (Cumalıkızık) bulunmaktadır. İlçe, idari olarak 1987’de kurulmuştur. Nüfus ve alan bakımından Türkiye’nin pek çok ilinden büyüktür. 2009 sayımına göre nüfusu 603.100’dür. Bursa nüfusunun %30’u Yıldırım ilçesinde yaşar. İlçe dışarıdan yoğun göç almaktadır. İlçede nüfus olarak çoğunluk Erzurum, Artvin, Ardahan-Posof’lular yoğun olarak yaşamaktadırlar.

Ekonomi: Buğday, arpa, yulaf ilçede en çok üretilen ürünlerdir. Fasulye ve bakla ile domates, biber gibi sebzeler; şekerpancarı, susam, ayçiçeği gibi endüstriyel bitkiler; dut, ceviz, şeftali, kiraz, ayva, kestane gibi meyveler de yetiştirilmektedir.
İlçede sanayi gelişmiştir ancak büyük sanayi kuruluşları yoktur. Duaçınarı Mahallesi’nde dokuma sanayi gelişmiştir. Havlu, kum aş, astar, perde üretimi yaygındır. Ayrıca karasör yapımı, otomobil parçaları ve makine parçaları üretimi yapılır. Mobilya sanayi de ileridir. İlçede küçükbaş hayvancılık, özellikle Uludağ eteklerinde büyükbaş hayvancılık yapılır. Tavukçuluk, avcılık gelişmiştir.

Eğitim ve Sağlık: İlçede Eğitim mahallesinde Uludağ Üniversitesi’ne bağlı eğitim fakültesi; bir polis
okulu, öğrenci yurtları ve pek çok okul bulunur. Numune Hastanesi, pek çok sağlık ocağı, özel sağlık kuruluşu ve 2 huzurevi Yıldırım ilçesinde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.