İbradı’nın koruma amaçlı imar planını Kültür ve Turizm Bakanlığı yapacak

Haber Tarihi: 4.2.2013 10:41:29 // Okunma Sayısı: 4011

 3 Temmuz 2012'da kentsel sit ilan edilen Antalya’nın İbradı ilçesinin koruma amaçlı imar planını yaptırma görevi, belediye yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verildi.

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, ilçe merkezinin kentsel sit ilan edilmesi üzerine askıya alınan imar planının yerine koruma amaçlı imar planı hazırlanıncaya kadar geçerli olacak geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartlarını belirledi. Koruma amaçlı imar planı yaptırma görevi, kentsel sit alanının Maşat Yaylası Turizm Merkezi sınırları içinde olması sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verildi. Buna göre İbradı ilçe merkezindeki korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli düğmeli ev, konak, bağ evi, kıraathane ve cami gibi 56 yapının çatı ve oluk onarımı, boya ve badana gibi tadilat tamirat işleri, Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü izniyle yapılacak. Bu yapıların esaslı onarımı ise rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandıktan sonra yapılabilecek. Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı parsellerinde ilave yeni yapıya sınırlama getiren kurul, kentsel sit alanında yer alan tescilsiz yapıların bakım ve basit onarımlarının da kendi izniyle yapılmasını istedi. Kurul ayrıca planın iki yıllık kanuni süresi içinde hazırlanıp iletilmemesi halinde geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartları uygulamasını durdurabilecek.
İbradı Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarının başlaması için İbradı Belediyesi’ni, ilgili kurul kararıyla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurması gerekiyor. Bakanlık, planı kendi yaptırabileceği gibi gerekli kaynağı belediyeye tahsis ederek sadece denetim de yapabiliyor.