Kadıköy’de Riskli Bina Çok Yeni İmar Planı Geliyor

Haber Tarihi: 4.2.2013 10:37:42 // Okunma Sayısı: 4370

 ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüme ilişkin “Hangi belediyemiz daha hazırlıklıysa, vatandaşı ikna etmişse, orada daha çok faaliyet gösterecek, devletin imkanlarını burada daha çok seferber edeceğiz” dedi. Üsküdar’da riskli bina yıkım törenine katılan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, 5 Ekim’de 35 ilde 75 noktada kentsel dönüşüm çalışmasına başlandığını hatırlattı. Bayraktar, kentsel dönüşümün İstanbul için önemine işaret ederek, İstanbul’un ‘röntgeni’ çekildikçe özellikle Kadıköy, Üsküdar ve çeşitli yerlerde, 1970’ten önce yapılan binaların elden geçirilmesi ve konunun içselleştirilmesi gerektiğini vurguladı. 

 
Fazla imar artışı beklemeyin
 
Bakan Erdoğan Bayraktar, Kadıköy’den çok sayıda müracaat aldıklarını belirterek, “Kadıköy’de vatandaş daha duyarlı. Vatandaş üniversitelere ve lisanslandırılmış kuruluşlara başvuruyor. Kadıköy’de denetlenen binaların çoğu riskli çıktı. Burada yeni bir  imar düzenlemesi getireceğiz. Çok fazla imar artışı beklenmesin. Rahatlatma bakımından, imar planını, rejimini ve yapılaşma stokunu bozmadan bir düzenleme getireceğiz. Hem Kadıköy, hem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, hem de Başbakanımıza durumu arz ettik. Kadıköy’de çok güzel bir dönüşüm başlatacağız” dedi.
 
BAYRAKTAR’A FAHRİ DOKTORA
 
FATİH Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ), Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a ‘Gecekondulaşmanın önlenmesi, yenileşme ve dönüşüm’ alanındaki çalışmalarından dolayı fahri doktora unvanı verdi. FSMVÜ Topkapı Kampüsü’nde düzenlenen törende konuşan Bayraktar “Burada bana doktora payesinin lütfedilmesi büyük bir onurdur’’ dedi. Bayraktar, üniversitenin gelecekte Türkiye’ye büyük zenginlik katacağını anlatarak, kamu tarafından kurulan vakıf üniversitelerinin, bir devlet üniversitesi olarak kabul edildiğini ifade etti. 
 
İSO’nun Çevre ve Şehircilik Ödülleri sahiplerini buldu
 
İSTANBUL Sanayi Odası’nın (İSO) 13. Çevre ve Şehircilik Ödülleri, İSOV Akatlar Mesleki Eğitim Kompleksi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Ödüller, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük’ün de aralarında bulunduğu protokol üyeleri tarafından verildi. Törende ‘İnovatif Çevre Dostu Ürünler’ kategorisinde sırasıyla Arçelik, Kordsa, Akçansa ve Vitra ödül aldı.
 
 ‘Enerji Verimli Ürün’ kategorisinde ise Vestel Beyaz Eşya, Kordsa ve  Duyar Vana ödül aldı. ‘Çevre Dostu Uygulama’ ödülleri Mustafa Nevzat Çelik İlaç Sanayi, Kordsa ve Ford Otomotiv’in olurken, ‘Enerji Verimliliği Uygulama’ ödülü sırasıyla Ford Otomotiv, Eczacıbaşı ve Sem Plastik’e verildi. ‘Çevre Yönetimi ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ ödülü ise İçdaş Çelik, Ford Otomotiv ve Otokar’ın oldu.