Sevda Tepesi’ne imar izni Meclis’i karıştırdı

Haber Tarihi: 28.1.2013 16:37:14 // Okunma Sayısı: 3402

 Hafta başında Esenyurt Belediye Meclisi’nin acil olarak tek gündem maddesiyle toplanıp hazırlanan ve aynı gün İBB İmar Komisyonu’na gönderilen Esenyurt’un 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının onay için İBB Meclisi’ne sunulması, İBB Meclisi’ni kilitledi.

Planların, ilçesinde olağanüstü toplantıda alınan kararla kabul edildiğini savunan CHP İBB Meclis Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan, meclis üyelerine “Bu yönetmeliğe uygun mu? 10 dakikada böylesine önemli bir rapor kabul edilebilir mi? Yasal olmayan bir oylama yapılıyor. Raporun oylanmamasını istiyoruz” dedi.
Esenyurt Belediye Başkanı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Kayhan’ın konuşmasının ardından Meclis’te gerginlik yaşandı. Daha sonra yapılan oylama ile Esenyurt’un planları, CHP’lilerin sıralara vurarak yaptıkları protestolara karşın kabul edildi. AKP grubu meclisten ayrılırken, CHP grubu mecliste oturmaya devam etti.
CHP’li milletvekilleri Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu ve Aydın Ayaydın da eyleme katıldı. Olay yerine polis ve çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Gece yarısı CHP’liler eyleme son verdi. Kandilli’de, Boğaziçi’nin en güzel manzaralarından birine sahip Sevda Tepesi’ni Suudi Arabistan Kralı Abdullah henüz “veliaht prens” iken, Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde “yeşil alan” olarak satın aldı ve 30 yıldır imar izni bekleyen 57 bin 470 metrekare araziye sonunda imar izni çıktı.
Mevcut planlarda “Koruya Katılacak Alan” olarak gözüken alanda yapılaşma yasağı bulunuyor. Yeni plan değişikliğine göre alan içerisinde turizme yönelik tesisler yapılabilecek.
Yüzde 6 imar izni verilen alanda boğazın siluetini bozmayacak tesisler yapılabilecek.
 Komisyon’dan oy çokluğuyla geçen düzenleme İBB Meclisi’nde CHP’lilerin karşı oyuna karşılık, oyçokluğuyla kabul edildi.