3. Boğaz Köprüsü Kuzey Marmara Otoyolu Projesi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü geçişinin de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin Garipçe ve Poyraz mevkisi arasında olduğunu bildirdi.

Yıldırım, üçüncü köprünün güzergahıyla ilgili yaptığı açıklamada, 3. Boğaz Köprüsü’de dahil Kuzey Marmara Otoyolunun maliyetinin kamulaştırma bedelleri de dahil olmak üzere 6 milyar dolar civarında olacağını söyledi.

Bakan Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsünün Garipçe ve Poyrazköy mevkisi arasında olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbulun batı sınırından 41 derece enlem, 28 derece boylamındaki Kınalı mevkisinde TEM otoyolu kavşağında başlamakta. 41 derece enlem 28 derece boylamdan başlayan Kömür ocakları mevkisini kat etmekte, İstanbul Boğazını ise 41 derece enlem 29 derece boylamda 1275 ana açıklığı olan bir asma köprüyle geçmekte. Daha sonra 41 derece enlem 29 derece boylamdaki Paşaköy mevkisine ulaşarak, 40.8 derece enlem 29.4 derece boylamda Gebze civarında İzmir otoyolu ayrımına ulaşmaktadır. Kuzey Marmara Otoyolu, 40.7 derece enlem, 30 derece boylamla İzmit’in kuzeyini katederek Adapazarı’na yönelmektedir. 40.8 derece enlem, 30.3 derece boylamında Adapazarı’ndan Eski Adapazarı ile Yeni Adapazarı-Yeni Kent arasında geçen güzergah, 40.7 derece enlem, 30.6 derece boylamda Ak Yazı ile Hendek ilçe sınırları içerisinde TEM otoyolu ile buluşmaktadır.

Başbakan ve Ulaştırma bakanının açıklamalarından, 3. Boğaz Köprüsünün Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün kuzeyinde yapılması ihtimali ağırlık kazanırken, başta Beykoz, Sarıyer ve Çatalca ilçeleri olmak üzere emlak fiyatlarını üçe dörde katlandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, 2007 yılında Karadeniz Otoyolunun açılışında yaptığı konuşmada Bu otoyolu 3. Köprüye bağlayacağız demişti. Bu da Şileye gelecek Karadeniz Otoyolunun, 3. Köprü ile kuzeyde bağlanması demek. Bazı Emlakçılar, çevre yollarının geçmesi beklenen Tokatköy ve Akbaba gibi köylerde bir kısım iş adamlarının arsa toplayıp, büyük arazileri kapattıklarını söylediler. Çatalca ve Şile tarafına uzanan yer ile bağlantı yollarının bulunacağı bölgelerde arazilerin ise şimdiden paylaşıldığı belirtiliyor.

3.Köprü konusu ortaya çıktığından beri köprünün ayaklarının geçmesi muhtemel yerler arasında en çok Fil Burnu ile Garipçe Büyük Liman arası konuşuluyor. Yöre halkının iddialarına göre ise, Hz. Yuşa Tepesi ile Havantepe (AnadoluKavağı) arası büyük bir ihtimal. Emlakçılar, Ancak bizim aldığımız duyumlar Fil Burnu ile Garipçearası. Poyrazköy ile Anadolu Kavağı arasındaki koyları şimdiden çok ünlü kişiler aldı diyorlar. Tokatköy, Akbaba, Kaynarca, Mahmut Şevket Paşa, Zerzavat, Deresekili, gibi köylerde iş adamları ile arsa toplayıcılarının büyük yerler aldığı da öne sürülüyor.

Sarıyer’de emlak danışmanı Ahmet Ayanoğlu ise, Köprüye giden otoyol ve bağlantı yollarının geçmesi muhtemel Demirciköy, Kısırkaya, Bahçeköy ve Zekeriyaköy gibi yerlerde arazilerin 1metrekaresinin 150 Euroya satıldığını söyledi. Buralarda eskiden bir ev yapılacak yeri 150 bin TL’ye alıyordunuz. Şimdi 600 bin Euro istiyorlar. Garipçe’de 3 dönüm araziye 1.5 ile 2 Milyon TL istiyorlar dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.