Avcılar İmar Durumu Sorgulama

Avcılar Belediyesi E-İmar için buraya tıklayınız.

Avcılar belediyesi imar durumunu sorgulamak mı istiyorsunuz? İşte avcılar belediyesinin dünü bugünü. 1970 yılından sonra Avcılar çok hararetli bir dönem geçirmiştir. İstanbul da başlayan istimlâk olayı ile insanlar bu bölgeye akın etmeye başlamışlardır. Avcılarda kısa zamanda köylülerin ellerindeki tarlalar emlakçılar tarafından parselleterek satmışlardır. Satılan arsalar üzerinde konutlar yapılmaya başlanmış, yeni mahalleler oluşmuş ve Avcılar çok geniş bir alana yayılmıştır. Avcılarda sanayi de hızla gelişip büyümüştür. Çok sayıda sanayi kuruluşu ulaşım kolaylığı nedeni ile bu bölgeyi tercih etmiştir.

Ambarlının batısında ki akaryakıt dolum tesisleri ve elektrik üreten termik santralin de burada bulunması sanayinin bu bölge de çoğalmasına neden olmuştur. Firuzköy yolunun sağında ve solunda sanayi tesisleri üretime başlamışlardır. Nüfus yoğunluğu artan bölge uzun yıllar Bakırköy İlçesine bağlı kaldı.

04.07.1987 tarihinde Küçükçekmece İlçesine bağlanarak beş yılda bu ilçenin bir mahallesi konumunda kalmıştır. 27.05.1992 tarih ve 3806 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Avcılar Mahallesini Küçükçekmece İlçesinden ayrılarak; Avcılar İlçesi olmasına ve 1992 yılında ilçeye 9 mahalle bağlanmasına karar verilmiştir.

Sonraki yıllarda Mahalle sayısı 10′ a çıkarılarak ilçe şu anki yönetim bölümlerine dönüştürülmüştür.  Birçok değişiklik ve düzenlemelere uğrayan Avcılar yaklaşık 2 yıldır devam eden İstanbul’un 1/25 binlik imar planlarının taslağında bazı değişiklere daha uğrayacak.

Avcılar, İlçeden sanayi tesisleri kaldırılacak. Sanayi tesisleri yerine ofis ve alışveriş merkezleri inşa edilecek. 27 kilometre uzunluğundaki Bakırköy-Beylikdüzü hafif raylı taşıma hattının güzergâhında kalan ilçe ikinci derece merkez olacak. Jeolojik açıdan sorunlu olan sahil şeridinde konutlar yıkılarak yenileri inşa edilecek. Ayrıca kıyı şeridinde turizm geliştirilecek. Tahtakale Bölgesi nitelikle konut inşasına ayrılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.