Avrupalı Gayrimenkul Yatırımcıları İstanbulda Buluştu

Avrupa’nın gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren girişimcileri ile kamu kurumlarını bir araya getiren UIN (Urban Investment Network) organizasyonu, ikinci toplantısını İstanbul’da yaptı.

1936 yılında, arazi kullanımı alanında önderlik yaparak çevreyi bir bütün olarak geliştirmek amacı ile kurulmuş olan ve dünya çapında 40.000’den fazla üyesi olan UIN’in kurucu üyeleri Allianz, City of Amsterdam, ING Real Estate Development, ECE, Edinburgh Inspiring Capital, Euro Hypo,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde toplantı yaptı.

Birinci yıllık zirvesi Barcelona’da gerçekleşen, bu birliğin ikinci yıllık zirvesi 23-25 Eylül 2010 tarihlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın himayelerinde organize edildi.  Teklif ve oy birliği ile ilk Türk UIN başkanı olarak seçilen Musa T. Yetimoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen toplantılara katıldı.

Yılda bir kez yapılan zirve dışında, yıl boyunca Avrupa’nın çeşitli kentlerinde workshoplar düzenleniyor. Son yıllardaki finansal kriz, Avrupa kentlerinin böyle bir bilgi ve deneyim paylaşım platformlarının gereğini artırdı. UIN üyeleri, yavaşlayan gelişim, altyapı ve dönüşüm projelerini yeniden canlandırma çalışmaları yapıyor.  

İkincisi İstanbul’da yapılan ve 3 gün süren ULI/UIN zirve ve leadership toplantıları Esma Sultan Yalısı, Beyaz Köşk ve W Hotel’de yapıldı. Çalışmalara 200 civarında yatırımcı ve uzman katıldı.

Esma Sultan Yalısı’nda yapılan Yatırımcı Zirvesi’ne yaklaşık 200 kişi katıldı ve akşam yemeği konuşması Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Başkan Topbaş konuşmasında İstanbul’u, yapılmakta olan ve planlanan projeleri anlattı.

Avrupa, Orta Doğu ve Amerika’dan katılan kurucu ve partner şirketlerin başkanlarının bir araya geldiği 50 kişilik ULI Leadership Retreat toplantısında da görüş alışverişinde bulunuldu.

ULI’ın 2013’te yapmayı planladığı Büyük Yatırım Zirvesi’nin İstanbul’da yapılabilmesi için ön görüşmelere başlandı. Toplantılar süresince katılımcıların aileleri ise İstanbul genelindeki gelişim ve kentsel dönüşüm alanlarını ve tarihi bölgeleri gezdiler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.