Başkan Topbaş Yeşilköy Atatürk Havaalanı Kavşağını Basına Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı 5 ay gibi kısa bir sürede  tamamlanan havalimanı kavşağını gazetecilere anlattı.

Yeşilköy Atatürk Havalimanı’ndaki THY genel müdürlük binasının terasında gazetecilere bilgi veren Başkan Topbaş, göreve geldikleri günden bu güne geçen zaman içerisinde ulaşıma 16.5 Milyar Lira harcadıklarını söyledi. Havaalanı kavşağının dünyadaki bir çok belediye başkanının dikkatini çektiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Gururla ifade etmek istiyorum ki yurtdışından bazı ülke belediye başkanları ekiplerini göndererek inceleme yapıyorlar. Hatta yüklenici firmayla bu proje için görüşme yapıyorlar.” dedi.

‘Havaalanı kavşağı ile çok ciddi bir yoğunluğun önüne geçtik.’ diyen Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kavşakta hiçbir sinyalizasyon yok üstelik.  Bu kavşağın daha öncesini de biliyoruz. Buradaki yoğunluktan dolayı uçağını kaçıran vatandaşlarımız çoğunluktaydı. Ellerinde valizleriyle trafik yoğunluğundan dolayı uçağa yetişmeye çalışan vatandaşlarımızı da hatırlarsınız. Artık bu görüntüler geride kaldı.”

Kavşaktan günde  231 bin 200 civarında araç geçtiğini ifade eden Başkan Topbaş,  7 km’lik  alan içerisinde 7 tane geçit ve katlı geçişler hazırladıklarını, bu katlı geçişlerden bir tanesinin de  48 metre açıklıklı mühendislik harikası denilebilecek bir tasarıma sahip olduğunu söyledi.

Toplamda 53 milyon TL’ye mal olan kavşağın 4,5 ay gibi kısa sürede tamamlandığına dikkat çeken Topbaş, havaalanlarının bir ülkenin giriş kapısı olması sebebiyle çok önemli olduğunu söyledi. Topbaş şöyle devam etti:  “Ben Ulaştırma Bakanlığıımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum. Çünkü buranın kaynağını ulaştırma bakanlığı verdi. Ve havaalanlarının kişilerde bıraktığı ilk imajın önemli olduğunun farkındayız. Ve bizim buradaki projemizde bu farkındalığımızı gösteriyor.”
İnsanların kendi bahçelerinin yeşilliğini bile korumayı zorlandığı bir dönemde İstanbul’un her yanını yeşil alanlarla ve çiçeklerle kapladıklarını söyleyen Topbaş, “Bu kavşakta da 50 bin metre kare yeşil alan var. Buradaki yeşil alanları geceleri de LED aydınlatma yapıp, buradaki estetiği göstermeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeşilköy ile Yeşilyurt arasında bulunan ve ”Havuzlu Kavşak” diye bilinen kavşakla ilgili çalışmaların da sürdüğünü dile getiren Topbaş, ”Florya’dan Yenikapı istikametine giden yolu alta almak suretiyle bir çalışma başlattık. 18 milyon liralık maliyetinin 8 milyon lirasını Ulaştırma Bakanlığı karşıladı. Bu kavşağın yapımının Ekim ayının sonuna kadar bitirilmesini planlıyoruz.” dedi.

“Trafik radyosuna yasa müsaade etmiyor.”

Trafik uygulamalarının daha iyi kullanılabilmesi için bir radyo kurmayı düşündüklerini belirten Başkan Topbaş, “Devamlı anons geçebileceğimiz. İstanbul belediyesinin meteoroloji bilgilerini verebilecek, inşaat çalışmalarının faaliyetlerini gösterebilen, trafikle ilgili ikazları yapabilen radyo sistemi oluşturmak istedik. Ama maalesef yasa gereği böyle bir şey yapma imkanımız yok” dedi.

“Bayram’da ulaşım yüzde 50 indirimli.”

Ramazan bayramında ulaşımın geçen yılki gibi yüzde 50 indirimli olacağını belirten Topbaş, “Daha önceleri tamamen ücretsiz yapmıştık ama çok ciddi şikayetler aldık. Meclisimiz yüzde 50 indirim uygulamasının daha doğru olacağı kararını verdi.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.