Bayrampaşa İmar Durumunu Nasıl Sorgularım?

İstanbul ili Avrupa yakasında yer almaktadır. Doğusunda Eyüp, Güneyinde Zeytinburnu, Batısında Esenler ve Kuzeyi ve Kuzeydoğusunda ise Gaziosmanpaşa ilçeleri ile çevrilidir.

Bayrampaşa Belediyesi E-İmar için buraya tıklayınız.

Bayrampaşa gerek coğrafi konumu itibariyle metropolün merkez ilçelerinden birisi olması, gerekse metropolle kurduğu güçlü ulaşım bağlantıları, gerekse de bünyesindeki ağırlıklı Küçük Sanayi sektörünün varlığından dolayı İstanbul’un en önemli ilçelerinden birisidir.

Bayrampaşa ilçesi, Zeytinburnu, Esenler, Bağcılar, Kartal, Pendik ve Bahçelievler ilçeleri ile birlikte düzensiz konut alanlarının ilçe toplam konut alanına göre en fazla bulunduğu yerleşimlerden olarak belirlendi. Bayrampaşa’da deprem ve diğer doğal veya kentsel risklere maruz bina stokunun güvenli ve yaşam kalitesi yüksek mekânlarla kalıcı konut-ticaret-hizmet alanları oluşturulması ve proje alanını yakın çevresindeki alanlarının eksikliğini gidermek üzere yeterli yeşil alan, dini tesis ve sosyal kültürel alanların projelendirilmesi hedefleniyor.

Cezaevinin yer aldığı alana, kentsel dönüşüm süreci ve sonrasında kullanılacak olan modüler konut blokları önerilmiştir. Devlet Hastanesi işlevi korunmuş ancak bölgeye hizmet edecek nitelikte çağdaş bir yapı olması öngörülmüştür.  Kent genelinde yapılacak diğer kentsel dönüşüm projelerine örnek teşkil etmesi düşüncesiyle 112 bin 270 m2’lik yüzölçümüne sahip araziye, yaklaşık 600 bin m2 inşaat yapılacak.

Kentsel dönüşüme yönelik olarak yapılacak projede planda verilen 3 emsal kullanılarak; yaklaşık 3 bin 500 konut inşa edilecek. Konutlar, toplam inşaat alanının yaklaşık % 15’i kadar alanı kaplayacak. Zemin-zemin üstü katlarda ve açığa çıkan bodrum katlarda ticaret ve hizmet fonksiyonları bulunacak. Konutlar için her daireye bir araçlık park alanı olacak şekilde otopark yapılacak.

Seyrantepe ile Kazlıçeşme arasında inşa edilecek metro hattı ilçeden geçecek. İlçenin neredeyse tamamı yıkılarak yeniden inşa edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.