Bursa-Bilecik Hızlı Demiryolu Hattı

Bursa-Osmaneli (Bilecik) Hızlı Demiryolu Projesi

Bursa-Mudanya arası 42 km’lik demiryolu hattının yapımına, 1873 yılında başlanmış ve 1891 yılında bitirilmiştir. 1892-1951 yılları arasında hizmet veren bu hat, 1953 yılında kapatılarak sökülmüştür.

Demiryolu tarihimiz açısından; demiryoluyla ilk tanışan şehirlerimizden biri olan Bursa’nın demiryolu şebekesine bağlantısının sağlanması Bakanlığımızca ele alınmış ve Ocak 2012’de inşaatına başlanılmıştır. Söz konusu hat yük ve yolcu taşımacılığının birlikte
yapılabileceği 200km/s hıza uygun elektrikli ve sinyalli olarak yapılmaktadır. Bursa; İstanbul, Eskişehir ve Ankara’ya bağlanacaktır. Ankara-Bursa arası 2 saat 15 dakika, Bursa-Eskişehir arası 1 saat ve Bursa-İstanbul ise 2 saat 15 dakika olacaktır.

56 km’lik Bursa-Gölbaşı-Yenişehir kesiminde inşaat çalışmaları, 50km’lik Yenişehir-Osmaneli kesiminin altyapısı ile Bursa -Osmaneli kesiminin (106 km) üstyapı ve Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon (EST) yapım işleride dahil olmak üzere Bandırma-Bursa-Osmaneli arası tüm hattın ihale süreci tamamlanmış olup, en kısa sürede yapımı tamamlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.