Büyükşehirden 6 bin TL Peşinatla Ev Sahibi Olma İmkanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, “Esenyurt Konutları 5. Etap”ta 6 Bin TL peşinatla ev sahibi olma fırsatı sunuyor. 1088 konutluk projenin satışını başlatan Başkan Topbaş, “İstanbul’da Fikirtepe’den başlayarak bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatıyoruz. Çalışma başladığında herkes dönüşüme katılmak için birbiriyle yarışacak. İstanbul’un ekonomisi daha da gelişecek” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ, “Esenyurt Konutları 5. Etap”ta 6 bin TL peşinat, 026’dan başlayan kredi imkanı, 120 ay vade ve 657 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi olma imkanı sunuyor. 1088 konuttan oluşan proje 18 ayda tamamlanacak ve 6 bin TL peşinat veren herkes ‘kurasız’ olarak ev sahibi olacak.

KİPTAŞ Esenyurt Konutları’nın yapılan dört etabı dahil toplam 5 etabı 4 Bin 457 konuttan meydana geliyor. 2004 yılı öncesinde 19 bin 912 adet konut üreten KİPTAŞ, bu güne kadar yapılan 36 bin 464 adet konut ile toplam 56 bin 376 adede ulaşmış oldu. Bu projelerin yüzde 85’ini sosyal ve toplu konutlar oluşturuyor.
    
Başkan Topbaş; “Hedefimiz bütün İstanbulluları ev sahibi yapmak”

Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen törenle “Esenyurt Konutları 5. Etap’ın satışını başlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a modern bir yaşam alanı daha kazandırmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, şehrin ulaşım ve altyapı sorunlarının yanı sıra gecekondu ve kentsel dönüşüm sorunlarını da hızla çözmek için çalıştıklarını söyledi.

İstanbul’un imar ve şehirleşme sorununu çözmek için İMP’yi kurduklarını ve İstanbul’un ulaşımını ve kentsel dönüşümünü planladıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Ancak değişim birden olmuyor. İstanbul 15 milyona yakın nüfusu ve coğrafi büyüklüğüyle Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük bir şehir. Sayın Başbakanımızın başlattığı halkla bütünleşen bir yönetim anlayışıyla İstanbul’un köklü sorunlarını bir bir çözüyoruz. Sağlıklı yaşam alanları oluşturmak ve gecekondulaşmayı önlemek için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Belediye şirketlerimizin amacı da para kazanmak değil, vatandaşımıza kaliteli hizmet götürmek. İstanbulluların yüzünü güldürmek, bütün vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak istiyoruz. Gönlümüz de çalışma azmimiz de bu kadar zengin” diye konuştu.

KİPTAŞ uluslararası bir marka oldu

Göreve geldiklerinde zenginlere kontu üretir hale gelen KİPTAŞ’ın bugün çok sayıda sosyal konut projesine imza atarak uluslararası bir marka haline geldiğini vurgulayan Başkan Topbaş, şirketin Kuzey Irak’ta yapılacak 2 milyon konut için danışmanlık hizmeti vereceğini, şartlar uygun olursa bizzat inşaat da yapabileceğini kaydetti. Kendi başkanlık döneminde 36 bin 480 konut projesi başlattıklarını ve bunun 25 bin 340’ını tamamladıklarını anlatan Kadir Topbaş, “Arzumuz, insanlarımızın depreme dayanıklı, sağlıklı ve modern konutlarda oturmasını sağlamak, İstanbulluları mutlu etmek” dedi.

“Vatandaşlarımız dönüşüme kendisi karar verecek”

Kendisine, ‘İstanbul depreme hazır mı?’ diye sorduklarında, ‘İstanbullu ne kadar hazırsa biz de o kadar hazırız’ diye cevap verdiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Belediyemizin binaları, köprüler viyadükler sağlam. Ancak vatandaşlarımızın evleri ne kadar depreme hazır? Bunun için İstanbul’da yeni ve modern bir imar hareketini başlatmayı arzu ediyoruz. Çarpık yapılaşmış ve deprem riski taşıyan alanlar başta olmak üzere şehri yenilemek gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla bir kentsel dönüşüm çalışması başlatıyoruz. Kentsel dönüşümde belirlenen alandaki tüm yapıların arsaları hamur yapılıyor. Hiç parsel ayrımı yapılmıyor, hepsi bunun içine giriyor. Oradaki hisse oranına göre herkesi yeni parsellere hissedar yapılıyor. O mahallenin bir bölümüne okul, park, sağlık ocağı, yeşil alan olarak belirleniyor. Diğer yerlere binalar yapılıyor. Son derece modern, depreme dayanıklı bir mahalle ortaya çıkıyor. Doğrusu da bu. Vatandaşımız bu dönüşüme katılma kararını kendisi verecek. Sonra ortaya çıkacak dönüşüm alanlarına imar artışı vereceğiz. Tabi ki bunun getireceği altyapı sorunları var. Bazı bölgelerde altyapıyı yeniden yapmak lazım. Ama depremin ortaya çıkaracağı kayıp bundan çok daha fazla olur. Bizim altyapıyı değiştirmeye gücümüz yeter de Allah korusun büyük deprem olursa, onun yaralarını sarmaya gücümüz yetmez. Allah bu acıyı bu millete yaşatmasın. Ama biz tedbiri elden bırakmayacağız. Bu nedenle Kadıköy Fikirtepe’den başlamak üzere kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatıyoruz. Konuyla ilgili dosya bu ay Belediye Meclisimize gelecek. Esenyurt, Esenler, Küçükçekmece, Zeytinburnu gibi birçok bölgede bu uygulamayı başlatıyoruz. Çalışmalarımız sürüyor.”

Bu sayede İstanbul’un yeniden modern ve depreme dayanıklı şekilde yapılanacağını dile getiren Kadir Topbaş, “İstanbul; farklı, tertemiz bir şehir haline gelecek. Sıvanmamış, çatılarında filizleri olan bir şehir olmaktan kurtulacak. İnanıyorum ki çalışma başladığında herkes dönüşüme katılmak için birbiriyle yarışacak. Türkiye’ye örnek olacak bu çalışmayla İstanbul’un ekonomik hareketliliği de gelişecek. İş hacmi gelişecek ve işsizlik ortadan kalkacak. Sadece inşaat sektörü değil, mobilya, perde, tekstil ve beyaz eşya gibi birçok sektör de gelişecek. Dönüşüm kendi değerini ve iş hacmini kendisi üretecek. Bu çalışmamız Türkiye’nin gelişmesine de çok önemli bir katkı sunacak. Bazı belediye başkanları da bizi takip ediyor ve bu modeli şehirlerinde uygulamak istiyor. Bizim özelliğimiz her zaman yapabileceğimiz söyleriz ve sözümüzün arkasında dururuz” diye konuştu.

Özel sektör de sisteme dahil edilecek

Bir müteahhitlik firmasının kendisine deprem dönüşüm projesi için teşekkür ettiğnii ve “Bu sözlerinizle İstanbul kurtulacak” dediğini aktaran Başkan Topbaş, şunları kaydetti; “Kendisine, ‘70-80 metrekarelik sosyal konutlarla ilgili harçları, proje tasdik bedellerini indirsek ucuza daire verir misiniz?’ dedim. Kendisi de “Veririz, hatta TOKİ’nin verdiği fiyata kadar inebiliriz” dedi. Bu fırsatı kendilerine de vereceğimizi söyledik. İstiyoruz ki bütün müteahhitler bu projelere dahil olsun ve vatandaşlarımızın yüzü gülsün. İnsanlarımız konut derdi çekmesin. Dünyadaki bütün gelişmiş şehirlerde hiçbir insanın konut derdi yok. Çünkü konut almak isteyenler 20-30 yıl vadeli banka kredisi alabiliyor. Çok ucuz kiralı yerlerde oturabiliyor. Ama bizde maalesef bizde şehirler kurulurken bu düzen olmadığı için herkes kendi derdine düşmüş. Eğer siz yönetim olarak bu imkanları hazırlamazsanız, yurttaş da tabi ki bir şekilde kendisi konut sorununu çözecek.”

Kentsel dönüşüm sabote edilmek istendi

Yerel seçimden önce ilan ettikelir kentsel dönüşüm çalışmalarının bazı siyasi partiler tarafından sabote edilmek istendiğine dikkat çeken Topbaş, “Başta Ana Muhalefet olmak üzere siyasi partiler seçimlerde, ‘Bunlar sizin arazinizi peşkeş çekecekler’ dediler. Bazı vatandaşlarımız da buna inandı. Çünkü dürüst insanı aldatmak çok kolay, her söze inanır dürüst insan. Biz Sayın Başbakanımızın başlattığı belediyecilik anlayışını devam ettirerek İkinci kez halkımızla bütünleşmenin gururunu yaşıyoruz. Halkımızla aynı duyguları paylaşıyoruz. Onların ise duyguları da niyetleri de farklı. İstanbul’daki kentsel dönüşümü sabote etmek istiyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu yerel seçimde İstanbul’da vaat ettiklerinin örneklerini önce CHP’li İzmir ve Antalya Belediyelerinde göstersin. Desinler ki, ‘İşte bizim belediyecilik anlayışımız bu. İstanbul’da seçilseydik bunu yapacaktık’ şeklinde konuştu.

İBB Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.