Büyükşehirin Avantajı İmar Bütünlüğü

Manisa Genç İş Adamları Derneği’nin (MAGİAD) düzenlediği ‘Büyükşehirli olmak’ isimli panelin ilk konuşmacısı olarak Manisa’ya gelen Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, dün Manisa’da bir dizi ziyarette bulundu. Ziyarette Fakıbaba’ya MAGİAD Başkanı Ömer Özkara ve dernek üyeleri de eşlik etti.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN KOLLAR SIVANMIŞ

İlk olarak AK Parti Manisa İl Başkanlığını ziyaret eden Fakıbaba, İl Başkan Yardımcısı Sait Başbelen ve partililer tarafından karşılandı. AK Parti Manisa İl Başkanlığı’nın Kenan Evren Sanayi Sitesi bölgesinde yaptırdığı yeni il başkanlığı binasını gezen  Fakıbaba, “Yeni il hizmet binası şehzadeler kenti Manisa’ya uygun ve yakışır biçimde dizayn edilmiş. Manisa artık büyük şehir olmak için kolları sıvamış” dedi.

İMAR BÜTÜNLÜĞÜ

Yürürlüğe giren yeni Büyükşehir Yasası’yla büyük şehir olacak 13 ilden biri olan Şanlıurfa’nın Belediye Başkanı, burada yasayla ilgili değerlendirmede bulundu. Ahmet Eşref Fakıbaba, büyükşehir yasasının en büyük kazanımının imar bütünlüğü olduğunu vurguladı. Manisa gibi Urfa’da da büyük şehir hazırlıklarına başlandığını belirten Fakıbaba; “2014 yerel seçimlerinde 13 yeni il büyükşehir oluyor. Böylece Türkiye’de büyükşehir olan illerin sayısı 29’a yükseliyor. Bu yasanın en büyük kazanımı imar bütünlüğünü sağlayacak olmasıdır. İl genelinde sağlanacak imar bütünlüğü, şehir için çok faydalı olacaktır” dedi.

YETKİLER ARTACAK

Yeni yapılanma ile Büyükşehir olacak olan illerde Belediye Başkanlarının yetkilerinin de artacağını belirten Fakıbaba, belediye başkanların daha rahat çalışacağını da kaydetti. Büyükşehir olacak olan illerin ilk 5 yıl boyunca belli başlı sıkıntılar çekeceğini tahmin ettiğini belirten Urfa Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba, “Ancak bu işin sonunda şehirler vizyon açısından çok güzel bir görünüme kavuşacak. Büyüyecek, gelişecek, modern hale gelecek” diye konuştu.

İSTEMEZSE ADAY OLMAM

2009 yerel seçimlerinde AK Parti tarafından Şanlıurfa Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmeyen, bunun üzerine seçimlere bağımsız olarak girip tekrar belediye başkanı olan ve geçtiğimiz günlerde AK Parti’ye geri dönen Fakıbaba’ya, gelecek seçimlerde aday olup olmayacağı soruldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan istemezse, aday olmayacağını söyleyen Başkan Fakıbaba, “O gün için benim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir yanlışım olmadı. Ancak arada bazen iletişim kopukluğu olabiliyor. O günler çok geride kaldı. Bugün evimdeyim yuvamdayım. En küçük ailede bile zaman zaman sorunlar çıkabilir. Bunları büyütmemek gerekir. Ama bugün için önümüzdeki seçimlerde Başbakanımız aday olma derse o zaman aday olmam” ifadelerini kullandı.

PEYGAMBERLER ŞEHRİNDEN, ŞEHZADELER ŞEHRİNE

Urfa Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba daha sonra Manisa İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz’ı ziyaret etti.  Fakıbaba gibi bir belediye başkanının tekrar Ak parti çatısında bulunmasının kendileri için bir şans olduğunu belirten İGM Başkanı Solmaz, Fakıbaba’yı “Peygamberler kenti Şanlıurfa’dan Şehzadeler Kenti Manisa’ya hoş geldiniz diyerek karşıladı. Fakıbaba’da İGM şeref defterini imzaladı ve Manisalılara misafirperverlikleri için teşekkür mesajları yazdı.

VALİ GÜVENÇ’İ ARADI

Başkan Hayrullah Solmaz daha sonra Manisa Valiliği’nden Şanlıurfa valiliğine atanan Celalettin Güvenç’i aradı ve telefonla Vali Güvenç’in dileklerini aldı. Manisa için Urfa’nın önemli bir yer olduğunu belirten Solmaz, “Bu iki kent birbirinin kader ortağıdır. Her ikisi de yeni seçimlerde Büyükşehir olacak” dedi. Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’da Manisalılardan oluşacak bir heyeti yıl içinde mutlaka Urfa’da ağırlamak istediğini ifade etti. Konuşmaların ardından İGM Başkanı Solmaz Başkan Fakıbaba’ya kente özgü ürünlerden oluşan hediye paketi verirken, Fakıbaba da Solmaz’a mırra takımı hediye etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.