Çatalca Bölünmüş Yolla TEM’e Bağlanıyor

Büyükçekmece Mimarsinan Kavşağı ve Çatalca-TEM arası Bölünmüş Yolu Temel Atma Töreni Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakan Yıldırım; “Hedef 2012’de 22 kilometre bölünmüş yol”

Temel atma töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul için güzel bir hizmetin başlangıcını yaptıklarını belirterek, 10 kilometrelik Mimar Sinan-İkinci Boğaz Köprüsü yolu arasındaki bu mevcut yolu bölünmüş yol haline getirdiklerini söyledi. Uzun süredir bu yol ile ilgili taleplerin olduğunu, ancak bölgenin yoğun bir yerleşim yeri olması ve kamulaştırmalarla ilgili yaşanan sorunlardan doyalı sıranın ancak geldiğini belirten Bakan Yıldırım, şöyle konuştu;

“Çatalca-TEM arası Bölünmüş Yolu Avrupa yakasının üçüncü büyük çevreyolu olması özelliğini taşıyor. Yolun tamamlanmasının ardından büyük araçlar şehir içi trafiğine girmeden bu güzergahı rahatlıkla kullanabilecek. Yakında yapımına başlanacak olan 3. Boğaz Köprüsü ve bağlantı yollarıyla birlikte de bu yolun önemi bir kat daha artacak.”

Metrobüse en iyi toplu taşıma aracı ödülü

Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan bölünmüş yol miktarının sadece 6100 kilometre olduğunu, 7,5 yıl içinde bunun üzerine iki katından fazla 12 bin 300 kilometre bölünmüş yol ilave ettiklerini belirten Yıldırım, “2012 sonunda bölünmüş yol hedefimiz 22 bin 300 kilometre olacak. 2023 hedefimiz ise 32 bin kilometre yola ulaşmaktır” dedi.

Türkiye’nin her tarafında 3 bin 540 şantiyede yol çalışması olduğunu ve sadece bölünmüş yollara, geçen 7 yıl içerisinde 30 katrilyon para harcadıklarını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti: “Ulaştırmanın toplam yatırımlarına harcadığımız para ise 75 katrilyondur. Bu yatırımları millet hak ediyor. Artık dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştüren bir iktidar var. Havayolunu halkın yolu yaptık. Bugün 7 noktadan 5 şirket, 46 hava alanına sefer yapıyor. Bir günde 3 hizmetin başlangıcını yaptık. İstanbul’da araç sayısı arttıkça artıyor. Ama araçların sayısı artmasına rağmen yaptığımız yollarla raylı sistemler ve belediyenin yaptığı metrobüsle birlikte kazalardaki azalma yüzde 55’in üzerine çıktı. Bu metrobüs projesi Avrupa’da en kısa sürede, en iyi toplu taşıma sistemi olarak ödül aldı. 7 yıldır ülkeyi 70 yıldan daha fazla hizmetle buluşturan Hükümetimiz İstanbul sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’yi 21. yüzyıla taşıyor.”

Başkan Topbaş; “İstanbul dünya ile yarışıyor”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da büyük şehirlerde birçok sorunların yanında ulaşımın en ciddi problem olduğunu belirterek, “Sayın Başbakanımızın kendi döneminde başlattığı açılımlarla İstanbul’u geleceğe taşıma adına yapılan çalışmalarla yolumuza devam ediyoruz. İstanbul’un bu hizmet anlayışıyla her alanda dünyayla yarışır hale getirdiğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Özellikle günümüz dünyasında ülkelerden çok şehirlerin yarıştığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Böyle bir süreçte biz de İstanbul’u bu yarışa sokacağımızı, İstanbul’un bir kongre merkezi olacağını, sportif müsabakaların yapıldığı bir kent olacağını, moda ve fuar merkezi olacağını ve finans merkezi olacağını haykırdık. Adım adım bunların gerçekleşmesini görmekten mutluyuz” dedi.

Göreve geldiklerinde İstanbul’un geleceğini planlamak İMP’yi kurduklarını ve burada 14 farklı birimde İstanbul’u inceleyerek, çevre planlarını hazırladıklarını anlatan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu İstanbul’un geleceğine ait bir yol haritasıydı ve bu doğrultuda sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca bu ülkede yapılan güzellikleri hizmete sokma heyecanını yaşayan insanlar olduğu gibi, karşı durmayı hüner edinen insanlar da var. Ama inanıyorum ki hizmet ehli ve hizmeti düşünenler ve ona destek verenler her daim olduğu gibi galip gelecektir. Ülke kazanacaktır, buna gönülden inanıyorum.”

Törende konuşmaların ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş butona basarak “Büyükçekmece Mimarsinan Kavşağı ve Çatalca-TEM arası Bölünmüş Yolu”nun temelini attılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.