Fatih İmar Durumu Sorgulama

İstanbul un güzel ve en eski semtlerinden olan Fatih semti, kuzeyde Eyüp ilçesi, kuzeydoğu’da Haliç, güneyde Marmara Denizi, batıda Zeytinburnu ve kuzeybatıda Bayrampaşa ilçelerine komşudur.

Fatih Belediyesi E-İmar için buraya tıklayınız.

Kuzeyden güney-güneydoğu’ya doğru Ayvansaray Mahallesi, Balat, Yavuz Sultan Selim, Cibali, Yavuz Sinan, Sarı Demir, Rüstem Paşa, Hobyar ve Hocapaşa Mahalleleri sıralanır. Doğu’da Sarayburnu’nda Cankurtaran (doğu ucu); Marmara kıyılarında Sultanahmet, Küçük Ayasofya, Sehsuvarbey, Muhsine Hatun, Nişanca, Kâtip Kasım, Aksaray, Cerrahpaşa, Kocamustafapaşa, Yedikule Mahalleleri yer alır. Batıda Sümbülefendi, Silivrikapı, Mevlanakapı, Topkapı, Karagümrük ve Derviş Ali Mahalleleri ile çevrilen Fatih ilçesi, 57 mahalleden oluşur. Bugün Fatih ilçesine bağlı bir semt olan Eminönü, 1928’de İstanbul Merkez ilçesinin ikiye ayrılmasıyla ilçe haline gelmişti.

8 Mart 1984 yılında yapılan bir düzenlemeyle İstanbul, Büyükşehir Belediyesi’ne dönüştürülmüş; Fatih ise Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir ilçe belediyesi durumuna getirilmişti.

Ancak 29 Mart 2009 tarihinde yürürlüğe giren 5757 sayılı kanunla, Tarihi Yarımada’nın iki ilçesi, “Fatih” adı altında tek bir ilçeye dönüştürülmüştür. 2005 yılında yapılan imar planları 6. idare mahkemesi tarafından 2008 yılında iptal edildi. 2005 imar planlarında yeşil alan, parsel kısıtlaması, Yenileme projesi görülen parseller, Bazı uyanık kişilerin parsel sahibini endişeye sürükleyerek ucuza kapatmasına sebep oldu. 2005 te yeşil alan olarak tescil edilen parseller 2012 planlarında 9.50 imara açılmış oldu. Belki de binlerce parsel bu uygulama nedeniyle haksız şekilde el değiştirmiş oldu.

TOKİ, Fatih Belediyesi ile yapılan protokol ile ilçede 540 konutluk bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçirecek. Yaklaşık maliyeti 300 milyon dolar olan 280 bin metrekarelik Fener-Ayvansaray Sahil Kesimi Yenileme Alanı çalışmalarıyla ilçenin çehresinin değiştirilecek. Fatih belediyesi tarafından yapılacak düzenlemeden sonra bazı imar değişiklikleri olacak. Fatih semtinde bulunan mülkünüzün imar durumunu sorgulamak ve Fatih semti hakkında yapılan imar değişikliği hakkında bilgi almak isterseniz, fatih e imar adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.