Fikirtepe Dönüşümden Memnun

Fikirtepe ve kentsel dönüşüme tabi tutulacak çevre mahalleleri ziyaret eden Başkan Topbaş’ı vatandaşlar sevgi seliyle karşıladı. Yenileme çalışmalarına hemen başlayacaklarını ve Fikirtepe’nin örnek bir çalışmayla deprem riskinden kurtulmuş modern bir bölge haline getirileceğini açıklayan Topbaş, vatandaşları istismarcılara karşı da uyardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin bölgede incelemelerde bulundu. Dumlupınar Mahallesi’ndeki Onikiler Camisinde öğle namazını kıldıktan sonra, cami bahçesinde vatandaşlara hitap eden Başkan Kadir Topbaş’ı binlerce vatandaş sevgi gösterileriyle karşıladı.

Göreve geldiklerinde İstanbul’un iki büyük ve öncelikli sorunu olan ulaşım ve deprem riski için çok önemli çalışmalar başlattıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, mimar ve şehir plancısı gözüyle baktığında İstanbuldaki yapıların çoğunun riskli olduğunu gördüğünü ifade ederek, şöyle konuştu;

Kimse mağdur olmayacak

Bundan dolayı kentsel dönüşüm dedik, muhalefet başta milleti tedirgin etti. Siyaset bu ülkede zafiyetler, korkular üzerine yapılıyor, geçmiş yüzyılın mantığıyla. Korkutarak, tedirgin ederek insanı aldatmak kolay. Bu konuda beklerdik ki, siyasi partiler, Ana Muhalefet Partisi evet, doğrudur diye yol göstersin. Ama zinhar yanlış dediler ve zaman kaybettirdiler. Biz de ‘2011 yılı itibariyle İstanbulu yenileme sürecine başlayacağız dedik. Burada arsaların birleştirilmesi sonucunda 4 emsale kadar imar hakkı tanınacak. Bu da çok büyük bir rant demek. Kentsel dönüşümde esnaf ve vatandaşlardan kimse mağdur olmayacak.”

Fikirtepenin bir örnek bölge olduğunu, burada yapılan proje çalışması ve imar düzenlemesinin 14 Ocakta Belediye Meclisinden oy birliğiyle geçtiğini ifade eden Kadir Topbaş,  Fikirtepe bir sembol bölge. İstanbulda çok Fikirtepeler, çok sıkıntılı olan bölgeler var. Bu şehir hak ettiği yere gelmeli, bu şehirde yaşayan insanlar mutlu olmalı, sorunlar çözülmeli” dedi.

Vatandaşlar bilgilendirilecek

İlan ettikleri imar artışının gayrimenkul ve arsa değerlerini ikiye katladığını, ilerde 4-5 kat değere de ulaşabileceğini vurgulayan Başkan Topbaş,  İstanbul gelişiyor. İstanbulun her noktası bunu hak ediyor. İstanbul dünyanın 150 şehri arasında gelişen ekonomisi ve istihdam artışı yönünden birinci seçildi. İnşallah kentsel dönüşüm sürecinde teknik adamlarımız hep yanınızda olacak. Derneğimizle, muhtarlarımızla bu çalışmaları beraber yürüteceğiz. Siz yanılmamanız ve yanlış yapmamanız için hep bilgiler verecekler” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iletişim ofisi açarak vatandaşların buradan proje hakkında bilgilenebileceğini ve projenin detaylarının internet sitemiz üzerinden yayınlanacağını kaydeden Topbaş, İBB’nin ‘Alo İmar’ hattı kurarak ve teknik ekiple vatandaşların yanında olacağını belirtti. Cendere Vadisinde de 270 hektar alandaki sanayi bölgesinde de kentsel dönüşüm çalışması başlattıklarını ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

İstismarcılara dikkat!…

 Bu şehir, hak ettiği yere gelmeli, bu şehirde yaşayan insanlar mutlu olmalı, sorunlar çözülmeli. Fikirtepe sembol bir bölge olsun. Burası, binlerce aracın geçerken gördüğü İstanbulun en önemli noktası. Her tarafa ulaşımı var, denize, raylı sistemlere, metrobüse her yere ulaşımı olan merkezi bir noktada. Yapılacak çalışma ile diğer bölgelere de örnek olsun. Buradan İstanbullulara sesleniyorum. Yani Bakırköyde, Güngörende, Bahçelievlerde, Bağcılarda, Küçükçekmecede, Beyoğlunda her tarafta hiç bir siyasi parti merkezi gözetmeksizin, İstanbulun geleceği adına bu adımı atmaya devam edeceğiz. İnsanca yaşayacağımız, tedirgin olmayacağımız, problemleri çözülmüş bir şehri beraber yapacağız. Özellikle deprem riskinden kurtulmanın tek yolu budur.”

Başkan Kadir Topbaş, Fikirtepelileri güven vermeyen insanlara karşı dikkatli olunması hususunda da uyardı. İstismarcılara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Kadir Topbaş  Çok dikkatli olunuz. Bu durum istismar edilebilir. Sizin bu fırsatlarınızdan yararlanmak isteyenler olabilir. Düzenbazlara dikkat edin. Birileri belediyeden geliyorum der, inanmayın. Her belgeye imza atmayın. Parsellerinizi mümkün olduğunca birleştirin ve büyük, güvenilir firmalarla çalışın” dedi.
 

Kadir Topaş, geçen seçimlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın, Devlet Malzeme Ofisinin arazisini alkın kullanımına sunacağını açıkladığını hatırlatarak,  Evet orası sayın Başbakanımızın söylediği gibi altı otopark, üstü de çoluk çocuğumuzun burada gelip vakit geçireceği bir park alanı haline gelecek diye konuştu.

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından Fikirtepedeki mahalle muhtarlarını ve esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Dumlupınar ve Fikirtepe muhtarlıklarını da ziyaret eden Topbaş’a burada Fikirtepe Spor Kulübü’nün forması hediye edildi. Topbaş da mahalle çocuklarına döner aldı.

Dönüşüm alanıyla ilgili teknik bilgiler

Depreme karşı dayanıksız binaların yıkılıp yenilerinin yapılması planlanan bölgede, sağlıklı yapılaşma için imar artışları getirilecek. Burada Zeytinburnu’ndaki Sümer Mahallesi’nden farklı olarak dönüşümü vatandaşlar yapacak. Bunun için alt ölçekli planlarda çalışmalar sürüyor.

Toplam 150 hektar büyüklüğünde bir alan olan Fikirtepe’de 4 bin 500 adet parsel var. Bunun Yüzde 60’ı 200 m2’nin altında bir büyüklüğe sahip. Söz konusu alanın yüzde 95’i özel mülkiyet, kalanı yüzde 5’i ise Büyükşehir Belediyesi ve kamuya ait.
 
Bölgedeki yaklaşık 6 bin 400 adet binada 48 bin 665 kişi yaşıyor. Hane sayısı 14 bin 629 olduğu semtte ortalama aile büyüklüğü ise 3.25 kişi. Bu, kişi başına ortalama konut büyüklüğü 25.81 m2 anlamına geliyor.
 
Aynı zamanda sağlıksız konut alanlarının iyileştirilmesinin amaçlandığı kentsel dönüşüm projesi ile donatıların arıtılarak kentsel yaşam standardının yükseltilmesi, yapılaşmanın zemin yapısına uygun hale getirilmesi ve konutlar alanında sanayinin dönüştürülmesi de hedefleniyor.
 
Fikirtepe’de parsel birleştirme/ tercihli uygulamada Konut ve ticaret alanlarında, parselin büyüklüğüne göre imar hakkı-emsali de daha çok olacak. Buna göre 200 m2 ve altı için 1,10 olan imar hakkı-emsali 200 m2 ile 4.000 m2 arasında 2,80’e kadar değişen emsaller ile yapılara artış imkanı doğuyor. 4.000 m2 üzeri olanlara ise bu oran 3,10 oranına kadar yansıyacak.

İBB Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.