Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi

Ülkemiz, Asya-Avrupa arasında taşımacılık yönünden bir köprü konumundadır. Halkalı-Kapıkule demiryolu projesi, Asya-Avrupa koridorunun ilk parçasını oluşturmaktadır. Bu projenin tamamlanması ile birlikte İpek Demiryolu güzergâhının ülkemizden geçen bu bölümü Avrupa bağlantısını oluşturan koridorun en önemli halkası olacaktır. 229 km güzergâhta 200 km/s hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılabilecek yeni hızlı tren hattı inşa edilecektir.

İstanbul’da Halkalı istasyonu, Kırklareli’nde Babaeski, Lüleburgaz ve Büyükkarıştıran istasyonları, Edirne ilinde Edirne ve Kapıkule istasyonları olacaktır. Tekirdağ ilinde ise Çerkezköy yeni yolcu istasyonu ve yeni yük istasyonları kurulacaktır.

Projenin tamamlanmasıyla;
Halkalı-Kapıkule (Edirne) arası yolcu seyahat süresinin 4 saatten 1 saat 20 dakikaya; yük taşıma süresinin ise 6 saat 30 dakikadan 2 saat 20 dakikaya düşmesi ve mevcut hat kapasitesinin 4 kat artırılması hedeflenmektedir. Proje üç kesimden oluşmaktadır.

Çerkezköy-Kapıkule (153 km); Yapım işleri için 30.04.2019 tarihinde sözleşme imzalanmış altyapı yapım çalışmaları başlamıştır. Yapım çalışmaları devam etmektedir.

Ispartakule-Çerkezköy (67km); Projenin ikinci etabı olan 67 kilometrelik Ispartakule-Çerkezköy kesiminin ise yapım ihalesi ilanına 30 Mart 2021 tarihinde çıkılmış olup, ihale süreci devam etmektedir. Proje dış finansman katkısıyla gerçekleştirilecektir.

Halkalı-Ispartakule (9 km); Projenin üçüncü etabı olan 9 kilometrelik Halkalı-Ispartakule kesiminin ise ihalesi 28.06.2021 tarihinde gerçekleştirilmiş olup, işe ait sözleşme 09.08.2021 tarihinde imzalanmıştır. 24.08.2021 tarihinde yer teslimi yapılmış olup saha çalışmaları devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.