İmar 6 diyor, TOKİ 16 kat

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Şırnak’ta halı sahanın istinat duvarının çökmesi sonucu ölen 7 kişinin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Şırnak’ın güvenlik amaçlı il yapıldığını ileri süren Kaplan, “Eğer ruhsatlı olan devletin hastanesi 5-6 metre kaymışsa oturup düşünmemiz lazım. Şehrin imar planında 6 kata izin veriliyor; TOKİ 16 kat çıkmış ve onun ön tarafı heyelan bölgesi ise burada bir sorun var demektir” dedi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, önceki akşam halı sahanın çökmesi sonucu hayatını kaybeden 7 kişinin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Kaplan, 1990 yılında Şırnak’ın asayiş amaçlı il yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: “1990 yılında Şırnak asayiş vilayeti yapıldığında, devlet Şırnak’ın nasıl bir şehir olacağına karar vermemişti. İmar, yerleşimin ve düzenine karar vermeden asayiş vilayeti kuruldu. Çünkü büyük bir tümen var. Büyük özel güvenlik birimleri kurularak başlandı. Şehir imar planımız 2010 yılında Afet İşleri Genel Müdürlülüğü tarafından onaylandı ve belediyemize gönderildi. Burada hala spor tesisi alanıydı. Ama doğal afetler inanın ruhsat, imar veya tapu tanımıyor. Bu gerçek bütün Şırnaklılar’ın hafızasındadır.

Eğer ruhsatlı olan devletin hastanesi 5-6 metre kaymışsa, oturup düşünmemiz lazım. Eğer şehrin imar planında 6 kata izin veriliyor ve TOKİ 16 kat çıkmış, onun ön tarafı heyelan bölgesi ise, burada bir sorun var demektir. Eğer üniversitelerimizin istinat ve bahçe duvarları heyelanla çöküyorsa, bu ciddi bir sorundur. Eğer karayolunun yaptırdığı ve şehrin ortasından geçen Uludere Caddesi çöküyorsa, burada ciddi bir problem vardır. O zaman Şırnak halkı olarak yeni ve ciddi bir anlayışa geçme konusunda dikkatli olacağız.”

Yeni imar planı için halkın desteğini isteyen Kaplan, yeni bir imar planına halkın kendilerine destek vermesini istediklerini kaydederken, “Aralık 2012 yeni imar planı tasdik edildi. Yeni bir Şırnak için bütün Şırnaklılar’ın desteğini istiyoruz. Japonlar nasıl depremle yaşamasını öğrenmişse, biz de imarı, tekniği, teknolojisi, zemin etütüyle, binalarımızı yaparken, ruhsatıyla, yerel yönetimlerimizle birlikte çok duyarlı davranacağız. Merkezi hükümete buradan bir sitem göndereceğim. Şırnak Belediye başkanını, encümenlerini, halkın seçtiklerini içeri aldınız, tutukladınız. Hizmet vermemize engel oldunuz.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü artık Başbakanlığa bağlı. Şırnak’ta bir afet yaşanmıştır. Bunun siyasi istismarlığını kimse yapmasın. Siyasi, hukuki, sosyal boyutları olan bir meseledir. Nasıl ki TOKİ Samsun’da bina yaparken de afette orada, insanlar hayatını kaybetti. Orada veya başka yerde vatandaşa nasıl davrandıysanız, Şırnak’ta da aynı şeyi yapmanızı bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.