İmar Durumunu Nasıl Öğrenebilirim

Elimizde bulunan arsamızın mevcut imar durumu hakkında bilgi edinmek gerektiğinde Yeriniz ile alakalı müteahhit görüşmelerine başlamadan önce ilgili belediye imar durumu, inşaat hakkı gibi durumlar incelenir. İlgili yerin fizibilitesi hakkında bir çalışma yapılır. Arsanızla ilgili kendi planlarınızı hayata geçirmeden önce imar bilgilere ulaşmamız gerekecek.  Bakmanız gerekecek bazı işlemlerin olduğunu göreceksiniz.

Mülkünüze ait;  İmar Planı,  tasdikli hâlihazır haritalar üzerine varsa kadastro durumu işlenmiş olarak nazım imar planı esaslarına göre çizilen ve çeşitli bölgelerin yapı adalarını, bunların yoğunluk ve düzenini, yolları ve uygulama için gerekli imar uygulama programlarına esas olacak uygulama etaplarını ve diğer bilgileri ayrıntıları ile gösteren planlar olduğunu göreceksiniz. Konut yapımına hazır arsa sayısının, bir önceki yıl verilen inşaat ruhsatından az olmamasına dikkat edilecek hususlar karşınıza çıkacak.  İmar kanununun 18 inci maddesi uyarınca yapılacak arazi ve arsa düzenlenmesi ile ilgili esaslar hakkında yönetmelikleri bilmeniz gerekecek. İfraz ve Tevhit İşlemleri, parsellerindeki yol durumları, park durumu, imar kat hakkı 5’ken 3’e düşmesi.

İmar plânları, parselasyon plânları, hisseli tapu, ada, parsel, pafta, poligon, imar hukuku gibi bu teknik konuları anlamak okumak zorunda değilsiniz.

Belediyeye gidip harita mühendislerinde sıra beklemek anlatılan terimleri anlamak oldukça zaman alan ve yorucu bir iş değil mi? Artık imar bilgilerinizi bir tıkla öğrenebileceksiniz. Kadıköy de oturuyorsunuz ama Arnavutköy de araziniz var hiç yorulmayın arama motoruna e-imar sorgula yazın ve imar bilgileri sorgulamadan ilçe, ada, parsel numaralarını yazmanız halinde istediniz bilgilere evinizin konforunda ulaşacaksınız.  İrtibata geçmeniz halinde de uzman kadrosuyla size destek verecek bir ekip hali hazır durumda bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.