İmar İçin İBB’nin Kapısını Çaldı

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, deprem riski taşıyan binalar için %20 imar artışı öngören planı İBB’ye sunduklarını belirtti. 1 ay içinde Kadıköy için gererkli kararın çıkması bekleniyor

Başkan Öztürk, Kadıköy’deki emsalin 2.07 olduğunu ve bunu 2.50’ye çıkarmak istediklerini belirterek, “Bizim plan yapma yetkimiz elimizden alındı. Bu yetki büyükşehirde ve ilçenin yenilenmesi için hazırladığımız planı İBB’ye verdık. Gerekli yanıtı alamazsak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapacağız. Bakanlığın plan yapma yetkisi bulunuyor” dedi.

İmar artışının boş parseller ve sağlam binalar için geçerli olmayacağını belirten başkan, “Sadece yenilenmesi zorunlu olan, riskli binalara bu izni vereceğiz. Bunun dışında Kadıköy sınırları içinde 2.50 emsali geçecek her şeye dava açarım. Eğer bir hak verilecekse bu herkese eşit olarak verilmeli” diye konuştu.

Öztürk konuşmasında “Kadıköy’de toplamda 30 bin 500 bina bulunuyor. Bu binaların 2 bin 800’ü 1998 yılından sonra yapılan binalar. Geri kalan binalar 1998 öncesinde yapıldığı için güvenli değiller. Mesela Fikirtepe ve Dumlupınar’da kaçak yapılar var. Dönüşüm şart. Ancak bu yüzde 20 imar artışıyla sağlanabilir. Tabi bunu yaparken vatandaşın da 100 metrekare evinden fedakarlık yapıp 70-80 metrekareye razı olması gerekir. Kimseye 1 daireye karşılık 2 daire vermeyeceğiz.” Diyerek konunun altını çizerken ranttan elde edilecek karın gene belediye kaynaklarına aktarılacağını bildirdi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.