İmar Planına Meclisten İkinci Kere Red

Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında dün akşam Şubat ayı toplantısını yaptı.Mecliste gündemin en önemli konusu yine imar planı oldu. Başkan Ergün, imar planını yeniden meclise sunmasına karşılık, imar planı meclis üyeleri tarafından kabul görmeyerek yine reddedildi.

İMAR PLANI YİNE MECLİSE GELDİ

Ocak Ayı meclis toplantısında iptal edilen Revizyon ve İlave İmar planı ile ilgili olarak  Başkan Ergün’ün yapmış olduğu itiraz değerlendirilerek yeniden meclise sunuldu. Görüşülen gündem maddesi ile ilgili olarak MHP Grubu adına konuşan Mehmet Güzgülü, “Usul hatası yapıldığını söylemiştik.İmar komisyonuna gitmesi gerektiğini ifade ettik. İmar komisyonuna gitmeden görüşülmesinin hata olduğunun düşüncesinde devam ediyoruz.” dedi.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Ömer Çelik ise imar planına Başkan Ergün tarafından yapılan itirazı yine red edeceklerini belirterek “Bu konu geçen ayki meclis toplantında görüşüldü. 5393 sayılı belediye kanunun 25. maddesine istinaden kararların imar komisyonuna gitmesi yönünde olduğunu söylediniz.Biz de belirtilen içeriğin komisyonlarda görüşüldüğünü söyledik. Yeniden imar planın yapılmasına yönelik bir önerge değildir sizin verdiğiniz. Önerge itirazların kabul edilerek, eski plana dönülmesidir. Komisyona gitmesine gerek yoktur ve bunun da yasal olarak bir sakıncası bulunmamaktadır. MHP grubunun itirazını yine reddedeceğiz” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Erkenci ise konu ile ilgili olarak yaptığı konuşmada“İmar planı ile ilgili olarak yeni bir oylama söz konusu olacak. Taraflar görüşlerini dile getirdi. CHP olarak planın iptal edilmesi gerektiğini, eski plana dönülmesi gerektiğini söyledik. İtirazlarla ilgili bölüm olduğunu dile getrdik. Komisyona gönderilmesinin gerekmediğinin kanaatini taşıyoruz. Önergenin imar komisyonuna gönderilmemesi yönünde oyumuzu kullanacağız. İtirazınızın reddi yönünde görüşümüz vardır” dedi.   Daha sonra söz alan Başkan Ergün ise “Kanunların başkan olarak bana verdiği hakka istinaden,  itirazımı yasal olan 5 günlük sürede yaptım. Kesinleşmesi konusunda da Şubat ayı meclisinde ikinci bir oylama yapılacak. Kanunlar karşısında şahısların fikirleri kendilerini bağlar. Yasalar ve kanunlar karşısında bu kararların açıklamasını yaparlar. İnşallah o noktalara gelmeyiz.”dedi.

Başkan Cengiz Ergün’ün konuşmasının ardından  iptal edilen Revizyon ve İlave İmar Planı’nın İmar Komisyonuna gönderilmesi için oylama yapıldı. MHP’nin kabul oylarına karşılık;Ak Parti,CHP ve bağımsız iki üyenin oy çokluğu ile önerge reddedildi.

MANİSA’NIN KAYBETTİKLERİNİ ANLATTI

Başkan Cengiz Ergün, Revizyon ve İlave imar planın kabul edilmemesi ile birlikte Manisa’nın neler kaybedeceği hakkında bilgi verdiği konuşmasında ise “Manisa’nın iki yıldan bu yana çalışılan planları iptal edilerek çöpe atıldı. Manisa neler kaybediyor, kısa başlıklarla anlatacağım. Öncelikle  4 mahalle yani Yeni Mahalle, Fatih, Cumhuriyet ve Sultan Mahalleleri’nin imar komisyonunda hazırlanmış olan mazbatalarının ve mahallerde anlatılan sunumların bir hükmü kalmıyor. 5 binlik planların düşmesi ile hazırlanan 4 mahalleye ait olan planların da tekrar meclisten geçme ihtimali yok. 11-12 kat olarak düşünülen kat sayısının ve emsal artışının uygulanması artık ortadan kalkıyor. Ancak neler daha kalkıyor. Çevre yoluna kadar olan 850 hektar alanın tamamının planlaması geliyordu. Tarla olan yerler imar planına dönüyordu,arsa haline geliyordu. Bu yerler şuan plansız kalıyor. Mevcut 1000 adet kaçak yapılmış olan evlere plan geliyordu. Liseler kampusu noktasında gelen talepler doğrultusunda Kuşlubahçe’nin altında 150 dönüm alanda yapılan kampus çalışması ile ilgili plan ortadan kalmış oluyor. Mimar Sinan Bulvarı üzerinde Vakıflara ait olan arazinin de ticari alan olması ortadan kalkıyor.CBÜ genişleme alanının planı ortadan kalkıyor. Gediz’e giderken yapılacak olan yonca kavşak, arıtma ve OSB arasındaki 18 uygulaması ile karayollarına bağış yapmak suretiyle kamulaştırmalar yapılamıyor. 1 milyon metrekare fuar alanı olarak planlanan şu anda tarla olan yerler plan dışı kalıyor. Seçim döneminde hayal olarak nitelendiren Gediz projesi ile ilgili olarak 1 düşünülen Gediz rekreasyon alanı da engelleniyor. 5 ay önce bu meclisin aldığı karar ile Turgut Özal Mahallesi’nde ilan edilen iki adanın kentsel dönüşümü ve 2 bin konut yapılabilecek bir alan ortadan kalkıyor Manisa geçmiş zamanda 25 sene  kaybetmiş,7 sene daha kaybeder. Ne zaman yapılır, artık yorum yapmak istemiyorum. Kaybeden maalesef hepinizsiniz.Manisa çok büyük zaman kaybetmiştir ve kaybetmeye devam etmektedir” dedi.

YENİ BİR PLANA KATKI İÇİN SÖZ ALDI

Cengiz Ergün,hazırlanan planların artık ortadan kalktığını ifade ederek, mecliste bulunan Ak Parti ve CHP’lilere seslenerek “Yapılan planlar artık ortadan kalkmıştır. Yeni baştan planın yapılması söz konusu. Ne gerekiyorsa Cengiz Ergün olarak değil, MHP olarak değil, Manisalıların lehine hep beraber bu planı yapmak arzusundaysanız bütün meclis üyeleri olarak ilan edelim. Yeni hazırlanacak olan planlarda gelin hep beraber bu taşın altına siz de elinizi sokun. Manisa zaman kaybetmesin. Mevcut prosedür gereği komisyonlarında hepinizin bulunması suretiyle, halkla, muhtarlarla toplanıp, onların talepleri doğrultusunda yeni plan yapalım. Buna hazırsanız, bunun neticesini buradan alalım. 5 binlik ve binlik planları aynı anda getireceğiz bu meclise. 14-15 aylık süre içinde Manisa’nın önünü açalım. Hizmetlerin önünü açalım. Kentsel dönüşüm anlamında belediye olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.” dedi.

PLAN İPTAL EDİLMEMİŞTİR GERİ ALINMIŞTIR

Hüseyin Erkenci, Başkan Ergün’ün söylemlerine yönelik olarak, “Bütün mahallerde uyku uyuyamayan insanların başı dik hale gelmiştir. Planda keyfilik söz konusu değildir, durduk yerde iptal edilmemiştir. Bu insanların meskenlerinin bulunduğu alanda yapılan planların hatalı olduğunu söyledik. Biz kenar semtlerde yaşayan mahallerde insanların sesi olduğumuzun kanaatindeyiz. Manisa’nın 1/5000’lik planları askıya alınmıştır. Plan iptal edilmemiştir, geri alınmıştır. Eski 1/5000’lik planlar yürürlüktedir. Tıkanma söz konusu değildir” dedi.

TAŞIN ALTINA ELİMİZİ DEĞİL GÖVDEMİZİ KOYARIZ

Başkan Ergün, yeni bir planın hazırlanması sürecine katkıda bulunmaları için muhalefet parti temsilcilerinden söz istedi. Hüseyin Erkenci, yeni plan hazırlanması ile ilgili olarak çağrı geldiği takdirde hazır olduklarını belirtirken, AK Parti Grup Başkan Vekili Ömer Çelik ise katkı sağlayabilecekleri bir konu olduğu taktirde ellerini taşın altına değil, gövdelerini taşın altına koymaya hazır olduklarını söyledi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.