İmar sorunu çözülsün

İşadamı Turgut Altuntaş ile İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Ziya Topal, Gebze’nin imar durumu ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Mimar Bahadır Yusuf Azizoğlu ve Osman Seymen de katıldı.

KAT YÜKSEKLİĞİ ADALETSİZ

Gebze’deki C1,C2 ve C3 olarak ilan edilen yerlerde kat yüksekliği konusunda adaletsizlik yapıldığını ifade eden Turgut Altuntaş, “Başta Sultanorhan ve Hacı Halil Mahallelerinde yaşanan bu sorunun çözülmesi gerekir. Kat yüksekliği konusunda yaşanan adaletsizden dolayı burada arsa sahibi olan vatandaşlar mağdur duruma düşmektedir.  İmar konusunda yaşanan bu adaletsizliğin giderilmesi için başta imar müdürleri olmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi üzerine düşeni yerine getirmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

ESKİ PLANLAR UYGULANIYOR

İnşaat Mühendisleri Odası eski başkanı ve inşaat mühendisi olan Ziya Topal ise kat yüksekliği konusunda yaşanan sorunun 2001 yılındaki yapılan zemin etüt planının uygulanmasında kaynaklandığını söyledi. Topal, “Gebze’de deprem 2001 yılından sonra zemin etüt planları yapıldı. 2004 yılında yapılan etüt planlarında C1, C2 ve C3 ilan edilen alanlarda 3 kat yapma izni verildi. 2008 yılında yapılan yeni zemin etüt planında ise kat yüksekliği değişti. Ancak belediye kat yüksekliği konusunda 2008 yılındaki planı iptal ederek 2001 yılındaki planı uyguluyor.” ifadelerine ver verdi.

Haber: Osman Yürekli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.