Isı Yalıtımı İhtiyaç mı Zorunluluk mu ?

Dünyada her şey insanlar için(!). İhtiyaçlarımız her geçen gün artıyor. Bu beklentileri dünyamızın sürekli karşılayacağını düşünüyoruz. Ancak durum elbette böyle değil. Kaynaklar sınırlı ve bu kaynakları en etkin şekilde kullanmamız gerekli. 

İnsan ihtiyaçlarının çok büyük bir çoğunluğu doğrudan veya dolaylı olarak enerji üretimiyle sağlanır. Dünyada üretilen toplam enerjinin %25’i motorlu taşıtların kullanımında, %25’i sanayi üretiminde, %50’si ise binalarda tüketilir. Bu oranlardan anlaşılacağı üzere binalardaki tüketim miktarı, toplam enerji miktarının yarısı kadardır. Binalarda tüketilen enerjinin büyük bir bölümü de ısıtma ve soğutmada kullanılır. Bu durumda ısı yalıtımın ihtiyaçtan daha öte ‘zorunluluk’ olduğu çok net..

Ülkemizdeki binaların yaklaşık %80’inde ısı yalıtımı bulunmuyor. Bu nedenle enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak farkında olmadan fazladan harcadığımız enerjinin maliyeti her yıl 7,5 milyar dolar civarında..!  

Devlet de artık bu konuda daha somut çözümler üretmekte. 1 Ocak 2011’de yürürlüğe giren ‘’Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği’’ gereğince yeni binaların hepsinde zorunlu olan ”Enerji Kimlik Belgesi’’ni eski binalar da 2017 yılına kadar almak zorunda. Bu uygulama, enerji tasarrufu için atılmış çok önemli bir adım. 

Binalarda ısı yalıtımı uygulanması gereken temel noktalar dış cephe mantolamaları,  pencereler, döşemeler,  çatılar ve tesisatlar olabilir. Standartlara uygun yapılan ısı yalıtımının temel faydaları şunlardır: -daha az yakıt tüketimi gerçekleşir 

  • Binalarda kışın ısınma yazın serinleme maliyetinde tasarruf sağlarız 
  • Ülkemiz için enerji maliyetinde tasarruf sağlarız 
  • Doğaya bırakılan gaz ve katı atıkların azalmasıyla çevre kirliliğini önleyebilir ve sera etkisini azaltabiliriz 
  • Nem, küf, rutubet gibi olumsuzluklardan korunuruz 
  • Kolon demirlerinin nemden korunmasını sağlayarak paslanmalarını ve yıpranmalarını önleyebiliriz. 

İster zorunluluk olsun ister ihtiyaçtan; doğru ısı yalıtım sayesinde daha konforlu, daha sağlıklı, daha ekonomik ve daha çevreci bir yaşam hiç de uzak değil…  

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.