İstanbul Metro Güzergahı İmar Durumu

İstanbul metrosu, tarihi çok eskilere dayanan bir düşünce olmasına karşılık ancak 20. yüzyılın sonlarında gerçek anlamıyla hayat bulmuştur. İstanbul, 1876’da yapılan “Tünel” ile toplu taşımada metronun öncüleri arasındaydı. İstanbul şehri için kamu yararı ve ulaşım rahatlığı göz önüne alınarak 1912’den bu yana çeşitli firmaları tarafından yapılmış öneriler olduğu bilinmektedir.

Önümüzdeki yıldan itibaren başlayacak metro inşaatları ile birlikte 2030 yılı sonunda 776 kilometre uzunluk hat ile İstanbul’un 800 kilometre uzunluğundaki New York’tan sonra dünyada en uzun ikinci metro ağına sahip şehir olacağını planlanıyor. İstanbul’da her ilçede, her mahallede metro ulaşımı olacak. Bu plana göre 2019’a kadar 400 kilometre, 2019’dan sonra ise 776 kilometre uzunluğunda metro hattına sahip olacağız.

Metronun kapasitesi ise 2016’da günde 7 milyon insan metro kullanacak. 2019 da İstanbul’da 11 milyon insan metroyu kullanabilme imkânına sahip olacak. Mevcut metro hattına 2019 yılına kadar 19 metro hattı 2030 yılına kadarda 24 hatta eklenecek.

Marmaray’ın etkin olarak kullanıldığı planlamada, 2014 yılında Kartal’dan Atatürk Havalimanı’na, 2015’te Pendik’ten Bağcılar’a, 2016 yılında ise Tuzla’dan Küçükçekmece’ye kadar metro hattı İstanbulluların hizmetinde olacak. Anadolu Yakası’nın ikinci Metro hattı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun 2015 yılında hizmete alınması hedefleniyor.

Bu sayede İstanbul trafik sorununun bir nebze giderileceği, toplu taşımaya yönelenilerek büyük kazançlar elde edilmesi hedefleniyor.  Bu metro hatlarının geçeceği yerlerde bir çok imar değişikliği 18, madde uygulamaları olacak. Buralar da araziniz mi imar durumunu mu merak ediyorsunuz? Güncel haberleri güvenilir bir şekilde almak İstanbul ilçelerinde imar durumunu sorgulamak istiyorsanız imar durumu sorgula adresine başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.