İstanbul’un İkinci Tünel Yolunu Başbakan Erdoğan Açtı..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan “Dolmabahçe-Bomonti Karayolu Tüneli ile Kavşak ve Bağlantı Yolları”; Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. “Bizim ulaştığımız seviyelere başkalarının hayalleri dahi ulaşamaz” diyen Erdoğan, 40 dakika süren Kağıthane-Dolmabahçe arasının hizmete giren iki tünelle 5 dakikaya indiğine dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tamamladığı ikinci tünel yolla şehir içi trafiği rahatlatmaya devam ediyor. Bir süre önce tamamlanan “Dolmabahçe-Bomonti Karayolu Tüneli ile Kavşak ve Bağlantı Yolları”nın resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Dolmabahçe Meydanı’nda düzenlenen bir törenle yapıldı. Çok sayıda vatandaşın yer aldığı açılış törenine Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, milletvekilleri, belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkan Vekili Ergün Turan, İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile diğer Büyükşehir Bürokratları da hazır bulundu.

Başbakan Erdoğan; “Ferhat gibi dağları deliyoruz…”

Açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl 2 tüpten oluşan Kağıthane-Piyalepaşa tünelini hizmete aldıklarını, bu tünelin İstanbul’un ve tünele yakın semtlerin trafiğini ciddi şekilde rahatlattığını belirterek, bu tünelden günde ortalama 40 bin aracın geçtiğini, şu ana kadar toplamda 11 milyon 600 aracın burayı kullandığını söyledi. Bu tünelin devamı niteliğinde olan 4 bin 750 metre uzunluğundaki Dolmabahçe-Bomonti Tüneli’nin TEM ile şehir içini yaklaştırdığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Kağıthane’den Dolmabahçe’ye yoğun saatlerde ulaşım yaklaşık 40 dakika sürüyordu. Bu iki tünelin açılmasıyla bu süre sadece 5 dakikaya indi. Bugün açılışını yaptığımız Dolmabahçe-Bomonti Tüneli son derece modern bir şekilde inşa edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 248 milyon 700 bin liraya mal oldu. İstanbul halkına nefes aldıracak bu tünel de İstanbullulara hayırlı olsun” dedi.

“Bu bir aşk, sevda, dert işidir. Dertliyseniz dağları delersiniz, aşıksanız dağları delersiniz. Biz dertliyiz ve aşkımız var milletimize. Gece demeden, gündüz demeden koşuyoruz, dağları deliyoruz, Ferhat gibi Leyla’ya da ulaşıyoruz” diyen Erdoğan, çeşitli semtlerde toplam 55 bin 672 metrelik 7 tünelin proje aşamasında olduğunu, bunların da tamamlanmasıyla tünellerin toplam uzunluğunun 84 bin metreye ulaşacağını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden metro yatırımlarının yanı sıra, karayolunda 231 kavşak ile 404 kilometre yeni yol yaptığını anlatan Erdoğan, bu yatırımlara 5 milyar 678 milyon lira harcandığını dile getirdi.

Başkan Topbaş döneminde sadece metro yatırımlarına 5 milyar TL’nin üzerinde kaynak ayrıldığını ve raylı sistem uzunluğunun yüzde 65 arttırılarak 78 kilometreye ulaştığını ifade eden Erdoğan, “Aynı hız, aşk ve şevkle devam edeceğiz, zira gece ve gündüz demeden buna devam edeceğiz. İstanbul’un kronik sorunlarını çözmek, ulaşım sorununu hafifletmek için çok önemli adımlar atıldı, atılmaya da devam ediyor. Dünya metropolleriyle kıyaslandığında İstanbul sorunlarının minimize edildiğini, önemli ölçüde hal yoluna koyduğumuzu görüyorsunuz” diye konuştu.

“İstanbul kabına sığmıyor…”

İstanbul’un geçmişle mukayese edilmeyecek büyüme ve gelişme süreci içinde olduğuna ve bir dünya şehri olarak ayağa kaldırıldığına dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu; “Bizim ulaştığımız seviyelere başkalarının hayalleri dahi ulaşamaz. Biz boş laf üretmiyoruz, biz kuru sıkı atmıyoruz, biz iş üretiyoruz ve ürettiğimiz işler de 81 ilde kendini gösteriyor. İstanbul bugün kabına sığmıyor. Şehir kongre, inanç, sağlık turizmiyle büyük bir büyümü içine girdi. Biliyorsunuz İstanbul’un Avrupa kültür başkenti olması için yoğun çaba sarf ettik ve şu anda birçok ulusal, uluslararası etkinliklerle kültür başkenti çalışmaları devam ediyor. Şehrimiz son dönemde çok sayıda uluslararası organizasyona başarıyla ev sahipliği yaptı ve dünyada adından çok söz ettirdi. Biz de Hükümet ve belediye olarak İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliğini gün yüzüne çıkarmak için yoğun gayret içindeyiz. İstanbul’un dünya şehirleri arasında tarihine, büyüklüğüne ruhuna yakışır şekilde yer alması için çalışıyoruz.”

Ankara-Eskişehir tren hattının hizmete açıldığını, Ankara-Konya, Eskişehir-İstanbul, Ankara-Sivas hızlı tren hatları ve Marmaray Projesi’nin aynı şekilde ilerlediğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin çehresinin değiştiğini vurgulayarak, 2013’ün sonunda Marmara Denizi’nin altından raylı sistemle geçileceğini söyledi. Tüplerin bittiğini ve yerleştirildiğini ifade eden Erdoğan, çalışmaları iki kez bizzat yerinde incelediğini dile getirdi.

Erdoğan, “Ama buna da karşı çıktılar, ‘istemezük, gerek yok’ dediler. Bu zihniyet birinci köprüye de ikinci köprüye de karşı çıkmıştı. Ama yapılınca da utanmadan, sıkılmadan üzerinden geçtiler. Fakat biz doğru ne ise onu yapacağız. Biz yanlışların peşine takılmayacağız. Doğru ne ise onu devam ettireceğiz’. Üçüncü köprüyle ilgili adımı da attık. Aynı zihniyet 3. köprüye de ‘istemezük’ diyor. İnşallah üçüncü köprü de olacak. İstanbul’un ulaşımının rahatlatılması için bu ulaşım ağını yaymak zorundayız. ‘Efendim, şehir yeşil alana doğru ilerliyor’ diyorlar. Bırak da onu planlamayı en güzel şekilde ekiplerimiz yapsın” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin yollara, otobanlara, hızlı tren hatlarına, havaalanlarına, daha yaygın hava ve deniz taşımacılığına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye büyüyor, Türkiye’nin ekonomisi büyüyor, ama Türkiye’nin demokrasisi de güçleniyor, onun için ‘evet’. Türkiye büyüdükçe, çok daha büyük yollara, gönül yollarına ihtiyaç var. Yollar arttıkça Türkiye çok daha fazla üretir. Ama altını çizerek ifade ediyorum; yol yapmakla iş bitmiyor, mesele bitmiyor. Türkiye’nin her tarafını bölünmüş yollarla donatırken, eş zamanlı olarak demokrasi otobanını da inşa etmek, siyaset yolunu da temizlemek zorundayız. Bizim ulaştığımız seviyelere başkalarının hayalleri dahi ulaşamaz. Biz boş laf üretmiyoruz, biz kuru sıkı atmıyoruz, biz iş üretiyoruz ve ürettiğimiz işler de 81 ilde kendini gösteriyor.”

Başkan Topbaş; “Ulaşıma 16.3 milyar TL yatırım yaptık”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da tünel yolların, metro ve kavşak çalışmaları gibi İstanbulluları rahat ettirmek için önemli ulaşım yatırımları olduğunu belirterek, görev geldikten sonra İstanbul’un Ulaşım Master Planı’nı yenileyerek bu doğrultuda ihtiyaç duyulan çok sayıda ulaşım yatırımını hayata geçirdiklerini söyledi. 6 yılda sadece ulaşıma 16.3 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını hatırlatan Kadir Topbaş, 231 kavşak ve yol çalışması ile 404 kilometre yeni yolun yanı sıra, 5 milyar 159 milyon dolarlık metro yaptıklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı çizgiden hizmet yarışına devam ettiklerini vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“İstanbul’daki birçok yatırımımız bazı çevrelerce önce sorgulandı. İstanbullulara çok teşekkür ediyorum, bize hep güvendiler ve biz de onların yüzünü kara çıkartmayarak az zamanda birkaç dönemde yapılamayacak kadar büyük işler yaptık. İstanbul’un topografyası tünel yollara çok müsait olduğu için şehir içi trafiği rahatlatmak adına karayolu tünelleri yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. İstimlakler yapmadan çok kısa sürede yeni yol yapmak ancak böyle mümkün oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluk alanımızda 5 bin kilometrelik yol ağı var ve 6 yıllık görev süremizde İstanbul’da trafiğe 777 bin yeni araç katıldı. Bunlara rağmen 2004 yılı öncesinde 57 dakika olan araçların trafikte kalma süresini 46.5 dakikaya indirdik. İşte bu başarı bahsettiğim yatırımlar sayesinde geldi.”

Tünel yollar yılda 58.5 milyon TL ekonomik kazanç sağlıyor

Tünel yolların Kağıthane ile Beşiktaş arasını 5 dakikaya indirdiğini ve şehir içinden TEM’e ulaşımı çok hızlı hale getirdiğini anlatan Başkan Topbaş, açılan iki tünelden şu anda ortalama 40 bin araç geçtiğini ve bu sayının ilerde daha çok artacağını kaydetti. Tünel yolların İstanbullulara yıllık 5.9 milyon saat zaman tasarrufu sağladığını ve yakıt tasarrufu, daha az araç kullanımı nedeniyle yıllık 58.5 milyon TL ekonomik kazanç sağladığını belirten Topbaş, “Çevre kirliliğinin konuşulduğu ve ekolojik kıyametten bahsedilen bir dünyada bu tünel yolların sağladığı yakıt tasarrufuyla yıllık 22.5 ton karbondioksit azatlımı anlamına gelmekte. Şehrin havasının ve çevresinin nasıl olumlu etkilendiğini düşünün” dedi.

Tünel yollar sayesinde Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret eden turistlerin 5 dakikada Miniaturk’e gelerek burayı da görme imkanına kavuştuğunu ve bu nedenle Miniaturk’deki ziyaretçi sayısının yüzde 20 arttığını anlatan Topbaş, turizm firmaları ile rehberlerin kendisine özellikle teşekkür ettiğini söyledi. “En ileri teknolojiyle donatılmış olan bu tünel yollar İstanbul’un yaşamına önemli katkılar sağlamaya başladı bile” diyen Topbaş, Sarıyer-Çayırbaşı arasında inşa edilen tünel yolun çalışmalarının 24 saat esasına göre sürdüğünün ve planlanan 33 tünel yolun tamamlanması halinde 17 dakikada Beşiktaş’tan Atatürk Havalimanı’na ulaşılabileceğinin altını çizdi.

Konuşması sık sık “İstanbul seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla kesilen Başkan Kadir Topbaş, “Gerçekten iş yapmaktan yaptığımız bu işleri anlatmaya ve tanıtmaya vakit bulamıyoruz. Şu anda milyar TL’leri geçen bitmiş ve açılış bekleyen yatırımımız var. Ancak sayın Başbakanımızın ve bizim yoğun programımız nedeniyle fırsat bulamıyoruz. Bırakın temel atmayı açılış yapmaya bile zamanımız yok. Bazen medyadan ‘İstanbul’da yaptığınız en büyük, en önemli yatırım hangisi’ diye soruyorlar. Ben de hangini kullanıyorsanız, her bir yatırım bu şehir için en önemlidir diyorum” şeklinde konuştu.

Törende konuşmalarn ardından Başbakan Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanları Hayati Yazıcı ve Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay kurdele keserek, “Dolmabahçe-Bomonti Karayolu Tüneli ile Kavşak ve Bağlantı Yolları”nın resmi açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan daha sonra Kadir Topbaş ile birlikte kendi kullandığı makam aracıyla tünel yolları geçerek Kağıthane’ye ulaştı. Yolculukları sırasında vatandaşlar Erdoğan ve Topbaş’a sevgi gösterisinde bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.